x تبلیغات
املاک دلتا

رشد سهم ساختمان در اقتصاد ملی

 معاونت مسکن و ساختمان در گزارشی به تشریح اقدامات وزارتخانه در بخش مسکن و ساختمان پرداخت، که این گزارش نشان می‌دهد سهم ساختمان از تولید ناخالص داخلی در پنج سال منتهی به سال ۱۳۹۸ به طور میانگین به ۵/۶ درصد رسید.

خروج مسکن از رکود

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، سهم بخش مسکن از اقتصاد کلان در یک دهه اخیر بررسی شده است که این بررسی‌ها حاکی از آن است که سهم مسکن از تولید ناخالص داخلی حدود ۶ درصد، از تشکیل سرمایه ثابت حدود ۳۰ درصد، از اشتغال مستقیم کشور حدود ۱۲درصد و از تسهیلات بانکی اعطایی حدود ۱۱ درصد بوده است.

همچنین بررسی‌های بانک مرکزی که سهم ارزش افزوده بخش‌ها از تولید ناخالص داخلی را در میانگین ۵ سال منتهی به سال ۱۳۹۸ مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد سهم خدمات مستغلات از تولید ناخالص داخلی ۱۳/۶ درصد، سهم ساختمان از تولید ناخالص داخلی ۵/۶ درصد، و سایر بخش‌های اقتصاد ۸۰/۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را داشته است.

 

مسکن و ساختمان

همچنین در این بررسی، خدمات دلالان مستغلات یک درصد، خدمات واحدهای غیر مسکونی ۶ درصد، خدمات واحدهای مسکونی روستایی ۶ درصد، خدمات واحدهای مسکونی شهری (اجاره واقعی و احتسابی) ۸۷ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل شده است.

در عین حال، در ۵ سال منتهی به سال ۹۸ به طور میانگین ساختمان‌های عمومی ۲۵ درصد، ساختمان‌های خصوصی روستایی۳ درصد و ساختمان‌های خصوصی شهری ۷۲ درصد ارزش افزوده ناخالص داخلی را به خود اختصاص دادند.

گزارش ارایه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید تمامی مناطق شهری کشور را به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ نیز مورد بررسی قرار داده است.

آمار سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن

بررسی‌های انجام شده طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹ نشان می‌دهد بیشترین سرمایه‌گذاری مربوط به سال ۱۳۸۶ بوده که بخش خصوصی ۴۸ درصد در بخش ساختمان‌های جدید مناطق شهری سرمایه گذاری کرد.

این روند طی سال‌های بعد و با توجه به شرایط اقتصاد کلان کشور، رو به کاهش نهاد. مجددا در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ مثبت شد و روند افزایشی یافت و از منفی ۲/۱ درصد در سال ۱۳۸۸ به ۵/۹ درصد درسال ۱۳۹۱ رسید. درسال ۱۹۶ نیز این رقم ۹/۷ درصد و در شش ماه سال ۱۳۹۹ با اجرای مجموعه سیاست‌هایی از جمله اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن این رقم به۱۸/۷ درصد رسید.

مطالعه بیشتر: مطلب «خروج بساز و بفروش‌ها از بازار مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

نکات مهم درباره پیش‌ خرید خانه

 پیش‌فروش مسکن دلایل مختلفی دارد و این دلایل موجب می‌شود تا پیش‌ خرید خانه برای خریدار نیز به‌ صرفه باشد.

مسکن و ساختمان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، یکی از روش‌های رایج معامله در بازار مسکن و خرید آپارتمان و خانه، پیش‌خرید خانه است. پیش‌خرید و پیش‌فروش مکمل یکدیگر هستند و دلایلی که خریدار و فروشنده این کار را انجام می‌دهند، موجب می‌شود تا این روش در بازار خرید و فروش مسکن هم‌چنان گرم بماند.

نکات منفی پیش‌خرید خانه

 • خانه در هنگام پیش‌خرید هنوز کامل ساخته نشده است؛ بنابراین معایب و زیبایی‌های ساخت به درستی به چشم نمی‌آیند.
 •  ممکن است در انتهای ساخت، خریدار از نوع ساخت و … راضی نباشد.
 • ممکن است خانه، در نهایت شبیه آن‌چه خریدار فکر می‌کرد، نشود.
 • امکان دارد فروشنده نتواند پروژه را به اتمام برساند لذا ساختمان را رها کرده و فرار می‌کند.

پیش‌ خرید خانه

مزایا و نکات مثبت پیش‌ خرید خانه

 •  این نوع خرید مسکن به افرادی توصیه می‌شود که در هنگام خرید، پول کافی برای خریدن مسکن ندارند.
 • خانه‌هایی که پیش‌فروش می‌شوند قیمت پایین‌تری نسبت به خانه‌های آماده دارند.
 • خریدار می‌تواند در هنگام پیش‌خرید با فروشنده قرارداد اقساطی ببندد و پول خرید مسکن را به صورت قسطی پرداخت کند.
 • به علت تکمیل نبودن خانه، خریدار می‌تواند در فرایند ساخت خانه نظر بدهد و از مصالحی استفاده کند که به دلخواه خود انتخاب می‌کند.

چگونه خانه‌ای را بدون ضرر، پیش‌خرید کنیم؟

هر زمان قصد پیش خرید خانه را داشتید، ابتدا در رابطه با فروشنده، تیم ساخت و ساز، مصالحی که در ساخت خانه به کار رفته شده است، مهندس معمار و سابقه فروشنده و شهرت او در فروش ساختمان و ملک، به خوبی تحقیق کنید.

خانه‌ای را پیش‌خرید نکنید که تنها چهار دیوار آن ساخته شده است و تا پایان ساخت آن، مراحل زیادی باقی مانده است.

بهتر است خانه را زمانی پیش‌خرید کنید که ساخت و ساز در مراحل انتهایی اجرای پروژه یعنی سفت‌کاری، نازک‌کاری و … قرار دارد.

نکات مهم در پیش‌ خرید خانه

 • حتماً مطمئن شوید فردی که با او در حال بستن قرارداد هستید سمتی اصلی در انجام پروژه دارد.
 • فردی که با او قرارداد می‌بندید باید اجازه پیش‌فروش داشته باشد.
 • در هنگام قرارداد بستن، به مشخصات ساختمان توجه کنید.
 • مطمئن شوید در حال پیش‌خرید همان واحدی هستید که در ساختمان دیده‌اید.
 • بندی را به قرارداد اضافه کنید مبنی بر این که درصورت فقدان هر کدام از مواردی که در قرارداد ذکر شده است، از مبلغ نهایی کسر شود.
 • زمان دقیق تحویل ملک را از فروشنده بپرسید و در قرارداد درج کنید.

مطالعه بیشتر: مطلب «آیا ملک قولنامه‌ای قابل توقیف است؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

حاشیه تهران مقصد جدید مستاجران

 به دلیل افزایش نرخ‌های اجاره در تهران، مقصد جدید مستاجران شرق تهران شهرهای پردیس، رودهن و بومهن شده و کرج و گرمدره هدف سکونت اجاره‌نشین‌ها در غرب تهران است.

بازار معاملات اجاره

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رصد نرخ‌ اجاره در تهران از رشد قیمت‌ها نسبت به اوایل تابستان و ایجاد رکود در این بازار حکایت دارد. مشاوران املاک می‌گویند که افزایش قیمت کالاها باعث شده تا صاحبخانه‌ها اجاره را مجددا افزایش دهند.

از سوی دیگر مستاجران توانی برای پرداخت مبالغ مورد نظر مالکان ندارند. در این شرایط اغلب مستاجران قرارداد خود را عمدتا بالاتر از نرخ افزایش ۲۵ درصد مصوب ستاد ملی کرونا تمدید می‌کنند. در عین حال جابه‌جایی از شمال به جنوب و از جنوب به حاشیه تهران نسبت به دو سال قبل افزایش پیدا کرده است.

واسطه‌های ملکی از رشد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نرخ‌ها و کوچ اجاره‌نشین‌ها در شرق تهران به شهرهایی مثل پردیس، رودهن، بومهن و دماوند خبر می‌دهند.

در غرب تهران نیز مستاجران از محله‌هایی مثل پونک، جنت آباد، آریاشهر، شهران و شهر زیبا به مقاصدی همچون منطقه ۲۱، ورآورد، گرمدره و کرج نقل مکان می‌کنند.

نرخ‌ اجاره در تهران

در منطقه ۵ واقع در غرب تهران به عنوان اولین منطقه پرتقاضا برای خرید و اجاره در پایتخت متوسط نرخ رهن کامل (برای هر متر مربع) ۵ تا ۵.۵ میلیون تومان است و در واحدهای نوساز به ۷ تا ۸ میلیون تومان نیز می‌رسد.

این در حالی است که سال گذشته نرخ رهن کامل در غرب تهران (برای هر متر مربع) بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان بود. در منطقه ۴ واقع در شرق تهران که منطقه‌ای پرتقاضا برای خرید و اجاره محسوب می‌شود نرخ‌های اجاره به طور معمول ۴ تا ۴.۵ میلیون تومان است.

افزایش قیمت واحدهای نوساز

مشاوران املاک درباره نرخ‌ اجاره در تهران می‌گویند: در هفته‌های اخیر برخی مالکان که موفق به فروش واحدهای خود نشده‌اند، قیمت پیشنهادی اجاره واحدهای نوساز را افزایش داده‌اند و قیمت رهن کامل این آپارتمان‌های کلیدنخورده به ۶ تا ۷ میلیون تومان رسیده است.

کم‌توجهی به نرخ‌های مصوب ستاد ملی کرونا نیز کماکان در بازار اجاره محسوس است. دولت اعلام کرده اجاره‌بهای سالیانه نباید بیش از 25 درصد در تهران افزایش پیدا کند، اما کمتر صاحب‌خانه‌ای خود را پایبند به این مصوبه می‌داند.

مشاوران املاک می‌گویند که با توجه به شروط سه‌گانه برای تخلیه شامل فروش، تخریب جهت ساخت و ساز و سکونت پسر تازه مزدوج شده مالک، راه برای دور زدن قانون توسط صاحبخانه‌ها فراهم است و مستاجران اغلب خود را وارد فرآیند شکایت به شورای حل اختلاف نمی‌کنند.

با قیمت‌سازی کاذب مسکن برخورد می‌شود!

 نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: دلالان بازارهای رهن و اجاره در سایت‌های اینترنتی مشغول به قیمت‌سازی‌ کاذب هستند که اینکار مانع کاهش قیمت خانه می‌شود.

دلالان بازارهای رهن و اجاره

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، اسماعیل حسین زهی در رابطه با جولان دلالان در بازارهای رهن و اجاره مسکن گفت: در حال حاضر با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن، ستاد کرونا با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، مصوبه‌هایی برای حمایت از مستاجران در نظر گرفته که مهمترین آنها ایجاد سقف برای افزایش اجاره بها و عدم ارائه حکم تخلیه به صاحب‌خانه‌هایی که اجاره‌های غیر متعارف می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تاکنون بخش عمده‌ای از رای پرونده‌های ارجاعی به شوراهای حل اختلاف در خصوص دعاوی موجر و مستاجر، به نفع مستاجران بوده است، اضافه کرد: علی رغم تمامی مصوبات حمایتی ستاد ملی مقابله با کرونا راه‌های زیادی برای فرار از این قوانین وجود داشته لذا از صاحبخانه‌ها می‌خواهیم در این شرایط نامساعد شیوع ویروس کرونا بیش از گذشته با مستاجران خود تعامل داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قانون مالیات بر خانه های خالی نیز در مرحله اجرا قرار داشته که با عملیاتی شدن کامل آن و عرضه خانه های خالی احتکار شده توسط سوداگران به بازار تا حدوی با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد. از طرفی هم برخی دلالان بازارهای رهن و اجاره با ورود به سایت های خرید و فروش اینترنتی و ایجاد قیمت کاذب در صدد افزایش قیمت‌ها هستند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنگاه‌های معاملات مالکی نیز بازار مسکن را خالی از نظارت دیده و ضمن همراهی با دلالان برای سود بیشتر مانع کاهش قیمت مسکن می‌شوند. از این رو مراجع قضایی باید با همکاری پلیس فتا با جدیت به این موضوع ورود کرده و جلو این دلال بازی ها را بگیرند.

مطالعه بیشتر: مطلب «نفوذ فایل فیک به استارت‌آپ‌های مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

احتمال کاهش 15 درصدی قیمت مسکن

 نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: بازار مسکن باید تا پایان سال حداقل 15 درصد کاهش قیمت را تجربه کند.

کاهش قیمت مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، حسام الدین عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار مسکن با رکود زیادی مواجه است، گفت: از آنجایی که در سال‌های گذشته قیمت مسکن در کشور به ویژه تهران جهشی و بیش از حد انتظار بود در شرایط کنونی با رکود سنگینی مواجه شده و تورم‌های کنونی هم تاثیر چندانی بر قیمت مسکن ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: کمتر از 20 درصد قیمت تمام شده مسکن، مربوط به مصالح ساختمانی است. از سوی دیگر جهش قیمت مسکن در دو سال گذشته به قدری بوده است که هر چقدر هم قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده باشد، نمی‌تواند قیمت ملک را بالا ببرد.

رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک افزود: در شرایط کنونی بسیاری از سازنده‌ها قیمت واحدهای مسکونی را بسیار بالا اعلام کرده‌اند، به همین دلیل در ماه‌های گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد معاملات به شدت کاهش یافته است و اگر سازنده‌ها تعدیل در قیمت ایجاد نکنند رکود عمیق‌تر خواهد شد. اما به طور قطع اگر معاملات رونق بگیرد هم سرمایه در گردش سازنده‌ها بیشتر می‌شود و وضعیت بازار بهتر خواهد شد.

کاهش قیمت مسکن

پیش‌بینی بازار مسکن تا پایان سال

عقبایی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود که بازار مسکن تا پایان سال حداقل 15 درصد کاهش قیمت را تجربه کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار مسکن دارای حباب است و نمی‌توان میزان حباب آن را به صورت دقیق اعلام کرد، زیرا در مناطق بالای شهر حباب بیشتری دارد و هر چقدر به سمت مناطق پایین شهر و شهرستان‌ها برویم میزان حباب مسکن کاهش پیدا می‌کند و ریسک معاملات هم پایین می‌آید.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه دولت جدید برنامه‌های خوبی را برای بخش مسکن دارد، گفت: به طور قطع اگر ساخت یک میلیون مسکن در کشور اجرایی شود، می‌تواند در تعادل عرضه و تقاضا موثر باشد.

او درباره تاثیر ساخت مسکن ملی بر وضعیت بازار در آینده گفت: اجرای هر گونه طرحی که منجر به تولید و عرضه بیشتر مسکن در کشور شود، می‌تواند در کاهش قیمت هم موثر باشد؛ چراکه سالانه حدود 600 هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود که به همین میزان تقاضای واقعی مسکن ایجاد می‌کند و نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

مطالعه بیشتر: مطلب «پیش بینی بازار مسکن در دولت آینده» در مجله ملکی دلتا بخوانید.

میانگین قیمت مسکن در منطقه 3

 منطقه 3 تهران یکی از پرمتقاضی‌ترین مناطق تهران برای خرید آپارتمان به شمار می‌رود؛ با ما همراه باشید تا اقدام به بررسی قیمت مسکن در این منطقه کنیم.

خرید آپارتمان در منطقه 3

منطقه 3 تهران در شمالی شرقی تهران واقع شده است که به دلیل دسترسی راحت به امکانات رفاهی، منطقه بسیار مناسب و ایده‌آلی برای سکونت است؛ اما این موضوع نیازمند داشتن بودجه مناسب برای خرید ملک در این منطقه است. چرا که متوسط قیمت مسکن در این منطقه نسبت به سایر مناطق پایتخت بالاتر است. در ادامه همراه مجله ملکی دلتا باشید.

به دلیل ساخت‌وسازهایی که در طی سالیان اخیر در محله‌های این منطقه انجام شده، بافت امروزه این منطقه اغلب نوساز است. از سوی دیگر به دلیل وجود مراکز تجاری مهم، مراکز فرهنگی، بیمارستان‌ های خوب و دسترسی مناسب این منطقه سبب شده تا طرفداران خرید آپارتمان در منطقه ۳ روز به روز بیشتر شود.

بررسی قیمت مسکن در منطقه 3

قیمت خرید آپارتمان در منطقه 3 تهران از متری 50 میلیون تومان آغاز می‌شود و تا متری 80 میلیون تومان ادامه دارد. البته لازم به ذکر است که این قیمت‌های ذکر شده می‌تواند متناسب با سال ساخت، موقعیت جغرافیایی، امکانات و … بیشتر یا کم‌تر باشد.

برای مثال یک واحد مسکونی 138 متری نوساز در محله جردن، با امکانات آسانسور و پارکینگ متری 68 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است، از همین رو شما برای خرید این ملک باید بالای 9 میلیارد تومان نقدینگی داشته باشید.

یک واحد دیگری با متراژ 120 متر و 15 سال ساخت در محله میرداماد، در حال حاضر متری 50 میلیون تومان آگهی شده است.

شما برای خرید یک واحد 90 متری در ظفر با سن بنای 30 سال ساخت، باید بالای 4 میلیارد و 500 میلیون تومان نقدینگی داشته باشید.

اگر به دنبال خرید آپارتمان در منطقه 3 هستید، لازم است بدانید که قیمت‌های ذکر شده میانگینی از قیمت خانه در همه محله‌های منطقه 3 است، از همین رو شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از قیمت مسکن در این منطقه به سایت ملکی دلتا مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر: مطلب «بررسی قیمت خرید آپارتمان در پاسداران» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

بررسی قیمت خرید آپارتمان در دروس

 اگر به دنبال خرید خانه در دروس هستید، در ادامه همراه ما باشید.

خرید آپارتمان در دروس

اگر به دنبال خرید آپارتمان در دروس هستید، ما در «مجله ملکی دلتا»، ابتدا به معرفی اجمالی از محله و امکانات آن خواهیم پرداخت و در ادامه قیمت‌های این محله را بررسی می‌کنیم.

دروس، یکی از مناطق قدیمی و خوش آب ‌و هوا در منطقه سه تهران است. خیابان‌های این منطقه به معماری مهندسی و اصولی، شهرت دارند و وجود ۷ سفارت‌خانه در این محله آن را به دیپلماتیک‌ترین منطقه تهران تبدیل کرده است. محله دروس یکی از مناطق مرفه نشین در تهران محسوب می‌شود و به‌ عنوان یکی از پنج محله‌ برتر تهران شناخته شده است.

دسترسی محله دروس

محله‌ دروس از نظر دسترسی به وسایل نقلیه‌ عمومی در سطح خوبی قرار دارد. تاکسی‌های دروس تقریباً برای دسترسی به تمام نقاط شهر و جابجایی مسافران، حضور دارند. ایستگاه‌های اتوبوس متعددی در دروس وجود دارد و خط یک مترو (تجریش-کهریزک)، ایستگاه مترو قلهک و ایستگاه مترو شریعتی نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به محله‌ دروس هستند. این محله همچنین دسترسی آسانی به بزرگراه‌های شهید صیاد شیرازی، شهید همت و صدر دارد.

امکانات رفاهی و تفریحی محله

در سراسر محله دروس، فروشگاه و مغازه‌های گوناگونی وجود دارد که نیاز روزانه ساکنین را رفع می‌کنند. علاوه بر آن ها مجتمع‌های تجاری لوکسی نظیر مرکز خرید پاسداران، مجتمع تجاری سامان و مجتمع تجاری نگین ظفر نیز در نزدیکی دروس وجود دارند.

محله‌ دروس در گذشته پر از باغ و بوستان بوده، اما در حال حاضر بوستان زیادی در این محله وجود ندارد. بوستان پایداری (زمرد) و بوستان محصل، دو بوستانی هستند که در دروس واقع شده‌اند.

خرید آپارتمان در دروس

بررسی قیمت خرید آپارتمان در دروس تهران

اگر قصد خرید آپارتمان در دروس را دارید باید بدانید که چنانچه به دنبال خانه نوساز هستید، شما حداقل برای هر یک متر مربع باید بین 70 تا 160 میلیون تومان متغییر، بودجه کنار بگذارید.

برای مثال در حال حاضر یک واحد مسکونی نوساز 180 متری کلید نخورده، با امکانات (پارکینگ – آسانسور – انباری) متری 80 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. پس اگر شما به دنبال چنین خانه‌ای هستید باید نزدیک به 14 میلیارد و 500 میلیون تومان نقدینگی داشته باشید.

اما شما با نقدینگی کمتر از این هم می‌توانید اقدام به خرید آپارتمان در دروس کنید. هم‌ اکنون یک واحد 170 متری در طبقه ششم، متری 52 میلیون تومان در سایت ملکی دلتا آگهی شده است.

در این محله، امکان خرید خانه بین 45 تا 70 میلیون تومان برای هر متر مربع وجود دارد، اما شما با این میزان نقدینگی باید به سراغ خانه‌های با سن بنای بالا و با امکانات کمتر بروید.

 

ایرانی‌ ها چند خانه در ترکیه خریداری کردند؟

 رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه گفت: در میان کشورهای خارجی، عراقی‌ها با خرید ۷۷۳ واحد خانه و ایرانی‌ها با خرید 683 واحد در ماه گذشته اصلی‌ترین مشتریان خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند.

خرید خانه در ترکیه

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، جلال ابراهیمی می‌گوید که با وجود تغییراتی که اقتصاد دنیا پس از شیوع کرونا تجربه کرده، همچنان مسکن یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصاد ترکیه به شمار می‌رود.

جلال ابراهیمی در این رابطه اظهار کرد: با وجود مشکلاتی که اقتصاد ترکیه در ماه‌های گذشته و تحت تاثیر شیوع کرونا با آن مواجه بود، بخش مسکن توانسته حرکت رو به جلو خود را از سر بگیرد تا نیمه سال جاری میلادی، فروش مسکن به خارجی‌ها ۴۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با بیان اینکه بانک‌های این کشور برای افزایش توان خرید، نرخ بهره وام مسکن را کاهش داده‌اند، اظهار کرد: همین سیاست‌های حمایتی باعث شده که تنها در یک ماه، ۱۳۴ هزار واحد مسکونی در ترکیه به فروش برسد که از این تعداد، ۶۸۳ واحد سهم ایرانی‌ها بوده است.

ابراهیمی با اشاره به تداوم روند افزایشی قیمت مسکن ترکیه در ماه‌های گذشته، توضیح داد: برآوردها نشان می‌دهد در یک ماه گذشته، میانگین قیمت خانه در ترکیه ۳.۹ درصد افزایش یافته و نرخ واقعی سالانه نیز بیش از ۱۰ درصد رشد کرده است.

وی ادامه داد: در میان شهرهای اصلی، بالاترین رشد قیمت مسکن در یک ماه گذشته به آنکارا با ۴.۳ درصد اختصاص دارد و پس از آن ازمیر با ۳.۶ و استانبول با ۲.۸ درصد قرار گرفته‌اند. در روند یک ساله نیز قیمت خانه در ازمیر حدودا ۳۰ درصد، استانبول ۲۷ و آنکارا ۲۶ درصد افزایش یافته است.

خرید خانه در ترکیه

 جزئیات آمارهای بازار مسکن ترکیه

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه گفت: فروش مسکن در مقایسه با ماه قبل دو برابر شده و در ماه ژوئن به ۱۳۴ هزار و ۷۳۱ واحد رسیده است که یکی از علت‌های آن کاهش نرخ بهره بانکی برای خرید مسکن از سوی بانک‌های دولتی است و استانبول با ۲۵۸۳۳ واحد بیشترین سهم در فروش و آنکارا با ۱۳ هزار در مرحله دوم است.

ابراهیمی افزود: در میان کشورهای خارجی عراقی‌ها با خرید ۷۷۳ واحد خانه در ماه گذشته اصلی‌ترین مشتریان خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند و ایران با ۶۸۳ واحد در رده بعدی قرار دارد. شهروندان روسیه، افغانستان و آلمان نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

ترکیه در سال‌های گذشته به مقصد تجاری و سرمایه‌گذاری بسیاری از ایرانی‌ها بدل شده و از این رو شهروندان ایران در سال‌های گذشته یکی از اصلی‌ترین مشتریان خانه در ترکیه بوده‌اند. پیش از شیوع کرونا، ترکیه مقصد مسافرتی بسیاری از شهروندان ایران نیز به شمار می‌رفت اما در ماه‌های گذشته تعداد این مسافران به شکلی جدی کاهش پیدا کرده است.

گرانی ۳ میلیونی مسکن پس از وعده ارزانی

 از زمانی که وزیر راه اعلام کرد افزایش قیمت مسکن تهران با حباب مواجه است، قیمت هر متر مربع مسکن در تهران بیش از ۳.۱ میلیون تومان گران شده است.

اجاره مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، در پایان آذر سال گذشته بود که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: در شرایط کنونی بازار مسکن به دلایل گوناگونی دچار نوسان شده است و این مسئله موجب شده که قیمت مسکن تهران با حباب مواجه شود، از این رو نمی‌توان به صورت هیجان زده درباره مسائل مختلف حوزه مسکن از جمله قیمت مسکن و طرح اقدام ملی صحبت کرد.

اما از آن زمان چیزی حدود هفت ماه می‌گذرد و براساس گزارش بانک مرکزی از معاملات بازار مسکن تهران در تیر امسال قیمت هر متر مربع خانه در پایتخت بیش از ۳.۱ میلیون تومان افزایش داشته و رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

قیمت مسکن تهران

متوسط قیمت مسکن تهران چقدر افزایش داشت؟

براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات قیمت خانه در تهران در آذر سال گذشته متوسط قیمت هر متر مربع مسکن (در مناطق ۲۲ گانه)، ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود، اما بر اساس جدیدترین گزارش از معاملات تیر امسال متوسط قیمت یک متر مربع خانه در تهران به نرخ ۳۰ میلیون تومان رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی پیش از آن نیز در مهر سال گذشته گفت که اگر قیمت معاملات خانه در مناطق یک و سه را درنظر نگیریم، میانگین هر متر مربع در تهران به زیر ۱۵ میلیون تومان می‌رسد، اما در آن زمان با حذف مناطق مذکور، متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران ۲۳٫۱ میلیون تومان می‌شود.

در واقع میان اظهارات وزیر راه و شهرسازی با آمارهایی که یک نهاد دولتی(بانک مرکزی) ارائه می‌کند اختلاف وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «تورم اجاره بها رکورد 5 سال اخیر را شکست!» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

چه خانه‌هایی از نظر خریداران محبوب هستند؟

 بررسی ها نشان می دهد محبوب ترین خانه ها برای خریداران مسکن در تهران، خانه های زیر ۵ سال ساخت، واقع در منطقه ۵ بوده است.

خروج مسکن از رکود

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بررسی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه امسال ۵ هزار و ۷۰۱ فقره معامله مسکن به ثبت رسید و در این بین محبوب ترین خانه ها را خانه های زیر ۵ سال ساخت، واقع در منطقه ۵ تشکیل می‌دهند.

محبوب ترین خانه ها از نظر سن بنا

در تیر ماه امسال خانه‌های با عمر زیر ۵ سال ساخت ۱۶۹۸ فقره از معاملات مسکن پایتخت را به خود اختصاص دادند که سهم ۳۳.۵ درصدی از مجموع معاملات مسکن محسوب شده و با بیشترین اقبال از سوی خریداران مسکن نسبت به سایر گروه‌های سنی مواجه شد.

این در حالی است که در تیر ماه سال گذشته سهم واحدهای مسکونی زیر ۵ سال ساخت ۵ هزار و ۴۱۸ فقره بود و سهم ۳۸.۶ درصد از کل معاملات داشت که حدوداً دو برابر تعداد معاملات خانه‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت که در رتبه دوم محبوبیت میان خریداران مسکن بود، برآورد می‌شود.

در ماه‌های خرداد، اردیبهشت و فروردین امسال نیز سهم خانه‌های زیر ۵ سال ساخت از کل معاملات مسکن پایتخت به ترتیب ۳۵.۸، ۳۵.۷ و ۳۵.۱ درصد بود که فاصله زیادی با دومین دامنه سنی بنا (۶ تا ۱۰) دارد.

به نظر می‌رسد کاهش فاصله سهم واحدهای مسکونی زیر ۵ سال عمر بنا با واحدهای ۵ تا ۱۰ سال ساخت به دلیل افزایش قیمت مسکن نوساز در تیرماه امسال بوده و خریداران عمدتاً به سمت خرید خانه‌های با سن بنای بالاتر متمایل شده اند.

محبوب ترین خانه

محبوب ترین ها از نظر متراژ

‌سهم ۱۵.۴ درصدی واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۶۰ متری از معاملات مسکن در تیر ماه سبب شد تا این خانه‌ها در صدر محبوبیت خریداران تهرانی قرار گیرد. واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متری نیز در رتبه بعدی محبوبیت متقاضیان خرید مسکن در تیر ماه امسال قرار گرفت.

این در حالی است که در خرداد ماه امسال این معادله معکوس بود و بیشترین استقبال از واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۷۰ متری با سهم ۱۴.۸ درصد بود و واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری در رتبه بعدی قرار گرفتند.

اما در اردیبهشت ماه این رکورد به واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری با سهم ۱۵.۲ درصدی از معاملات مسکن اختصاص داشت؛ هر چند که در فروردین ماه هم واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متری با کسب ۱۵.۷ درصد معاملات مسکن، در رتبه نخست محبوب ترین خانه ها برای خریداران قرار داشتند.

منطقه ۵ محبوب ترین منطقه پایتخت

در همه ماه‌های گذشته از سال جاری، منطقه ۵ تهران بیشترین تعداد معاملات را داشته که در تیر ماه با ۷۳۱ فقره معامله مسکن از مجموع ۵۷۰۱ فقره معامله و سهم ۱۴.۴ درصدی، در خرداد ماه ۷۰۸ فقره از ۵۱۰۲ معامله و سهم ۱۳.۷ درصدی، در اردیبهشت ماه ۶۰۱ فقره از ۳۹۳۸ معامله مسکن و سهم ۱۵.۱ درصدی و نهایتاً در فروردین ماه ۲۹۶ فقره از مجموع ۲۰۹۴ معامله مسکن و سهم ۱۴.۱ درصدی سبب شد تا این منطقه از تهران، محبوب ترین پایتخت برای متقاضیان خرید مسکن لقب بگیرد.

مطالعه بیشتر: مطلب «قیمت مسکن طی 5 سال 7 برابر شد!» در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.

صفحه قبل 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 صفحه بعد