x تبلیغات
املاک دلتا

چرا عمر خانه های ایرانی پایین است؟

 میانگین عمر ساختمان‌های مسکونی ایران ۲۵ سال برآورد می‌شود، درحالی‌که در اکثر کشورهای توسعه‌یافته این مقدار به بیش از ۱۰۰ سال رسیده است.

عمر خانه های ایرانی

بسازبفروشی، رایج‌ترین عنوانی است که برای توصیف ساختمان‌های بی‌کیفیت در ایران به‌کار می‌رود اما یکی از برگه های برنده در این کار دانستن عمر خانه های ایرانی است که «مجله ملکی دلتا» امروز به آن می پردازد.

اما رسیدن میانگین عمر ساختمان‌های مسکونی ایران از حدود ۳۰ سال در دهه ۵۰ به ۲۵ سال در عصر حاضر، زاییده عواملی است که همگی باعث رواج بسازبفروشی شده‌اند و حذف آنها در کشورهای توسعه‌یافته باعث افزایش عمر ساختمان‌ها به بیش از یک قرن شده است.

در ایران به دلایل مختلف اقتصادی و اجتماعی، میانگین سن ساختمان‌ها ۲۵ سال برآورد می‌شود و به‌جز موارد معدود، اغلب ساختمان‌ها دوره میانسالی خود را به‌سلامت به پایان نمی‌رسانند.

از جمله عللی که باعث شده است طول عمر خانه های ایرانی به حداقل برسد موارد زیر است:

  • ضعف استفاده از خدمات مهندسی
  • استفاده از نهاده‌های بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت
  • صرفه اقتصادی تخریب و نوسازی ساختمان در اقتصاد متورم ایران
  • بی‌توجهی به دوره‌های نگهداری و بهسازی بنا

با این حساب، قبل یا همزمان با تقویت نظارت مهندسی، باید تمهیداتی برای اصلاح ساختار مالی مسکن اندیشیده شود تا بالا رفتن هزینه مهندسی در بنایی که قرار است میانگین عمر آن چند برابر ساختمان معمولی باشد، منجر به رشد قیمت همه انواع ساختمان نشود.

صنعت ساختمان و بازار مسکن

نگاه ایران به صنعت ساختمان و بازار مسکن

تحولات قیمت زمین شهری در طول زمان و محدودیت توسعه افقی شهرها و زیرساخت‌های حیاتی آنها و در مقابل ترویج توسعه افقی سازه‌های مسکونی، عملاً فضایی ایجاد کرده که تخریب یک ساختمان ۲۰ ساله و احداث یک ساختمان جدید با تراکم بیشتر می‌تواند علاوه بر جبران زیربنای تخریب شده، سود قابل‌توجهی نیز نصیب مالک و سازنده کند.

نقص در ساخت‌وساز اولیه، عملا هزینه بهسازی بنا در دهه دوم عمر ساختمان را به ۵۰ درصد کل هزینه احداث می‌رساند و عملا صرفه مراقبت و نگهداری بنا برای مالک یا بهره‌بردار از بین می‌رود.

صنعت ساختمان و بازار مسکن ایران در حالی اسیر بی‌توجهی به احداث اصولی ساختمان‌های مسکونی و توجه به مراقبت و نگهداری دوره‌ای آنها با استفاده از توان مهندسی شده است که از یک‌سو ایران ازنظر تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در رتبه سوم جهان قرار دارد و بسیاری از مهندسان مجبورند در مشاغل غیرمرتبط با تحصیلات خود فعالیت کنند و از سوی دیگر، سالانه ارقام هنگفتی از تولید ناخالص داخلی کشور بر اثر تخریب زودهنگام سازه‌ها نابود می‌شود.

توجه به پروژه‌های موفق و کارشناسی ساختمان‌سازی در ایران نشان می‌دهد که این سازه‌ها حتی در میانسالی و مرز ۵۰ سالگی، همچنان جزو بناهای مسکونی مقبول قرار دارند و قیمت آنها به‌واسطه تقاضایی که برای کیفیت ذاتی و مناسب و امن بودن سازه آنها وجود دارد، همچنان رو به افزایش است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب«دریافت وجه اضافی از متقاضیان مسکن مهر پردیس!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

دلایل حضور شهرستانی ها برای خرید ملک در تهران!

 سرمایه‌گذاری در بازار املاک تهران، یافتن شغل و فرار از ریزگردها اصلی‌ترین انگیزه‌های مهاجرت از شهرهای جنوبی و مرکزی به پایتخت محسوب می‌شود که بنا به گفته واسطه‌های ملکی در یکی دو سال اخیر شدت گرفته است.

خرید ملک در تهران
 
 
افزایش مهاجرت ناشی از دو دلیل عمده کمبود آب و پدیده گرد و غبار شهرهای مرکزی و جنوبی ایران به محدوده شهری تهران و البرز و شمال کشور توسط ساکنان شهرهای مبدأ و مقصد تایید می‌شود.
 
قیمت بازار مسکن تهران

ساکنان مناطق مرکزی و جنوبی متقاضی خرید ملک در تهران

اطلاعات تیرماه ۱۴۰۰ حاکی از آن است که جست‌وجو برای خرید خانه در تهران از مبدأ استان البرز ۴۸ درصد، مازندران ۳۴ درصد، کرمان ۳۲ درصد، گیلان ۲۲ درصد، اصفهان ۱۷ درصد، خوزستان ۱۵ درصد، آذربایجان شرقی ۱۴ درصد، فارس ۱۰ درصد و خراسان رضوی ۹ درصد است. این آمار بر اساس شاخص ۱۰۰ درصدی جست‌وجوی کاربران ساکن در تهران ارایه شده است.

با هدف خرید آپارتمان در تهران نیز بجز کاربران ساکن در پایتخت، رتبه‌های دوم تا نهم جست‌وجوهای اینترنتی به ترتیب مربوط به استانهای لرستان، مازندران، البرز، خوزستان، اصفهان، گیلان، آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی بوده است. جست‌وجو برای اجاره آپارتمان در تهران نیز بجز ساکنان پایتخت، استانهای مازندران، مرکزی، البرز، گیلان، همدان، کرمانشاه، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان و قم را در رتبه های دوم تا دهم قرار می‌دهد.

مهاجرت منفی در تبریز، اصفهان، قزوین و خرم‌آباد

بین سالهای ۹۰ تا ۹۵ تعداد ۴۰۴ هزار و ۹۹۶ نفر به تهران مهاجرت کرده و ۳۶۹ هزار و ۲۸۸ نفر زندگی در پایتخت را رها کرده‌اند. شهرهای کرج، اصفهان، مشهد، اراک، اهواز، قم، کرمانشاه، شیراز، تبریز و اسلامشهر به ترتیب ۱۰ شهر مهاجرفرست به تهران بوده‌اند.

از سوی دیگر در بین مراکز استان‌های کشور شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم‌آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد (با همین ترتیب) دارای خالص مهاجرت داخلی منفی بوده‌اند. در این شهرها برایند جریان‌های مهاجرت داخلی در جهت کاهش جمعیت این شهرها عمل کرده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «وام مسکن چند؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

اولین قدم‌ها برای ارتقای خانه‌سازی در ایران

 همپا نبودن پیشرفت صنعت ساختمان در ایران با کشورهای توسعه‌یافته، وزارت راه و شهرسازی را بر آن داشته تا از فناوری کشورهای دیگر در این زمینه استفاده کند.

ساخت مسکن در ایران

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، در شرایطی که عمر مفید ساختمان‌ها در ایران عقبگرد داشته و روش‌های سنتی منجر به کاهش کیفیت، طولانی شدن فرآیند ساخت و افزایش قیمت مسکن می‌شود، دولت سیزدهم قصد دارد با استفاده از ظرفیت طرح جهش تولید و تامین مسکن، با استفاده از تکنولوژی شرکتهای خارجی، صنعت ساختمان در ایران را ارتقا دهد؛ در این زمینه مذاکراتی با چند شرکت خارجی از جمله شرکتهای چینی جریان دارد که هنوز به نتیجه نرسیده است.

جدا از آنکه سنتی‌سازی منجر به طولانی شدن فرآیند ساخت می‌شود و با توجه به تورم دائمی در ایران که به افزایش قیمت تمام شده مسکن می‌انجامد، به اذعان فعالان صنعت ساختمان، اوضاع کیفیت سازه‌ها در ایران چندان جالب نیست.

صنعت ساختمان

احمد خرم ـ رییس سازمان نظام مهندسی ـ گفته بود: حدود ۵۰ سال قبل عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۳۰ سال بود که با آمریکا برابری می‌کرد. حالا آمریکایی‌ها این عدد را به بالای ۱۰۰ سال رسانده‌اند. اما بر اساس اعلام آزمایشگاه فنی و مکانیک، عمر مفید ساختمان‌ها در ایران از حدود ۳۲ سال به ۲۶ سال کاهش پیدا کرده است.

هم‌اکنون در ایران شرکت‌هایی ساختمانی وجود دارند که به شکل صنعتی فعالیت می‌کنند، اما تعدادشان چندان زیاد نیست که تاثیر مهمی در کلیت بازار ایجاد کند.

مردادماه امسال اتفاق امیدوارکننده‌ای از سوی وزارت دفاع رقم خورد که پروژه ملی طرح صنعتی‌سازی ساختمان را آغاز کرد. اعلام شد که در این طرح، چرخه احداث یک ساختمان ۱۲طبقه با زیر بنای حدود ۱۱ هزار متر مربع با ظرفیت تقریبی ۷۰ واحد آپارتمان  از ۳ سال  به حدود ۶ ماه کاهش می‌یابد.

اواخر مهرماه امسال شنیده شد که مذاکراتی با شرکت‌های چینی برای اجرای پروژه جهش تولید و تامین مسکن در جریان است. سپس محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ ضمن تایید مذاکره با چینی‌ها گفت که آنها قرار است تکنولوژی بیاورند نه اینکه بسازند.

مطالعه بیشتر: مطلب «افزایش قیمت ملک در چند منطقه از تهران» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

افزایش قیمت ملک در چند منطقه از تهران

 در طول هشت سال گذشته در بازار مسکن با رشد 980 درصدی قیمت‌ها مواجه شدیم که حدود 500 درصد آن فقط مربوط به 2.5 سال گذشته است.

افزایش قیمت ملک

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از عضو کمیسیون عمران مجلس، افزایش قیمت ملک در چند منطقه از تهران باعث اثرگذاری افزایش قیمت خانه بر تمام کلان شهر شده است.

مجتبی یوسفی گفت: در طول هشت سال گذشته در بازار مسکن با رشد 980 درصدی قیمت‌ها مواجه شدیم که حدود 500 درصد آن فقط مربوط به 2.5 سال گذشته است.

وی درخصوص افزایش قیمت ملک در چند منطقه از تهران و تاثیر آن بر کل بازار مسکن گفت: در بحث خانه‌های لوکس ما با یک زنجیره‌ای مواجه هستیم، وقتی راس این هرم در نقاط برخوردار و شمال شهر واقع است، در شرایطی که قیمت در این مناطق تا ٢٠٠ میلیون تومان در هر بار بالا می‌رود، قاعدتا قیمت ملکی در جنوب تهران هم از هر متر ۵ میلیون تومان بود به ٢۵ تا ٣٠ میلیون تومان می‌رسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد : تنها راهکار این است که بازار مسکن از سوداگری خارج شود و باید سیاست‌های مالیاتی در حوزه مسکن را به اجرا برسانیم.

یوسفی اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که بخشی از آمار خانه‌های خالی به شهرهای جدید برمی‌گردد. در حال حاضر در اکثر شهرهای جدید با انبوهی از خانه‌های خالی مواجه هستیم چراکه در برخی از شهرهای جدید صرفا خانه‌سازی شده و زیرساخت های شهری ندارند.

وی تاکید کرد: در برخی از شهرهای جدید فقط خانه سازی شده و این شهرها به خوابگاه تبدیل شده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره سهم شهرهای جدید از خانه های خالی گفت:چیزی  حدود ٣٠٠ هزار تا ۴٠٠هزار خانه خالی در شهرهای جدید وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «تاکنون چند نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

مذاکره با شرکت های خارجی برای ساخت مسکن به کجا رسید؟

 رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ادامه مذاکره با شرکت‌های چینی‌ برای ورود فناوری‌های نوین ساخت و ساز مسکن به کشور خبر داد.

رستم قاسمی

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رستم قاسمی درباره مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ورود فناوری‌های نوین ساخت و ساز مسکن به کشور اظهار کرد:‌ در راستای ورود فناوری‌های نوین مذاکره با چینی‌ها ادامه دارد.

وی افزود: نمایندگانی از شرکت‌های چینی در کشور حضور دارند و در حال مذاکره با آنها هستیم.

وی تصریح کرد: البته قرار نیست که چینی‌ها کارگر به ایران بیاورند، یا مهندس یا مصالح ساختمانی وارد کشور کنند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: چینی‌ها فناوری‌های نوین ساخت و ساز را به ایران می‌آورند.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در همایش قیر و آسفالت با بیان این‌که ساخت و ساز مسکن در ایران در لول (سطح) ۳ است، گفته بود: این در حالی است که ساخت و ساز در دنیا در سطح ۸ انجام می شود.

ساخت و ساز مسکن

قیمت خارجی‌ها برای ساخت مسکن پایین‌ تر از سازندگانی ایرانی است

در همین حال رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در ماموریتی ویژه به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دستور داد نسبت به کیفی‌سازی، سرعت در ساخت و همچنین مناسب‌سازی قیمت ساخت و ساز در کشور با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از توانمندی‌ها و دانش آنها، اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد تا از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به روز و متحول شود، افزود: مذاکره شرکت‌های خارجی با وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت‌های ایرانی، نشان‌دهنده دانش فنی آنهاست که باید تلاش کنیم تا در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان توان خود را به آن سطح برسانیم.

وی با بیان این‌که در بخش مسکن قیمت‌ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی پیشنهاد ساخت و ساز با قیمت‌های پایین  تر از داخلی‌ها می‌دهند. اما استفاده از توان داخلی در اولویت قرار دارد و این نشان می‌دهد کار علمی و فناوری در خصوص ساخت و ساز مسکن انجام نشده و این یک ماموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

قاسمی تاکید کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید با انتشار فراخوان از شرکت‌های دانش‌بنیان دعوت کند تا طرح‌های مناسب خود را در مورد ساختمان ارایه بدهند. مرکز تحقیقات ماموریت دارد تا به سرعت در حوزه ساخت و ساز، تحول ایجاد کند و ایجاد تحول نیز از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان حاصل می‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «هزینه ساخت هر واحد مسکن دولتی چند؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

نفت در برابر مسکن

 روزنامه شرق اعلام کرد که قرار است دولت در آینده بخشی از نفت خود را به چین بفروشد و در ازای آن، شرکت‌های چینی اقدام به ساخت مسکن در ایران کنند.

ساخت مسکن در ایران

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، شعاری از دوران انتخابات ریاست‌جمهوری که حالا در برنامه‌های دولت سیزدهم قرار گرفته و قرار است وزارت راه‌و‌شهرسازی با همکاری دیگر وزارتخانه‌ها و سازمان‌های اقتصادی آن را محقق کند: ساخت سالانه یک‌میلیون مسکن یا چهار میلیون مسکن در چهار سال.
 
این طرح اگرچه پیش‌تر و به‌عنوان بخشی از برنامه‌های بالادست تصویب شده‌ بود، اما در دوران انتخابات بیش از هر زمان دیگر خبرساز شد و نقد و همراهی برخی کارشناسان را هم به‌همراه داشت.

حالا و پس از گذشت بیش از صد روز از فعالیت دولت سیزدهم تمام شواهد و قرائن از اجرا نشدن آن در پایان سال اول حکایت دارد، هرچند دولت برای این موضوع هم توجیهی مشخص دارد: دولتی‌ها و در رأس آن وزارتخانه راه‌و‌شهرسازی می‌گویند برنامه ساخت چهار‌میلیون مسکن در چهار سال است و در گام اول هم قرار است دو‌میلیون مسکن تا پایان سال دوم دولت به بهره‌برداری برسد.

ساخت مسکن در ایران

اما خبر مهم دراین‌باره گفته‌های دو منبع معتبر در وزارتخانه راه‌و‌شهرسازی و همچنین سازمان برنامه‌و‌بودجه به خبرنگار «شرق» است که از برنامه‌ریزی برای تهاتر نفت با ساخت مسکن حکایت دارد؛ به این معنی که قرار است دولت در آینده بخشی از نفت خود را به چین بفروشد و در ازای آن، شرکت‌های چینی اقدام به ساخت مسکن در ایران کنند.

این خبر را البته برنامه‌های دولت و همچنین سخنان برخی مدیران ارشد و وزرا هم تأیید می‌کند همچنان‌که همین دیروز قاسمی از مذاکره با چینی‌ها برای انتقال فناوری ساخت مسکن خبر داد. وزیر راه‌و‌شهرسازی که با پایگاه خبری همین وزارتخانه سخن می‌گفت دراین‌باره توضیح داد: «مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ورود فناوری‌های نوین ساخت‌وساز مسکن به کشور ادامه دارد و نمایندگانی از چین برای مذاکره در کشور حضور دارند».

قاسمی در این گفت‌و‌گو با اشاره به اینکه صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد تا از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به‌روز و متحول شود، گفت: مذاکره شرکت‌های خارجی با وزارت راه‌وشهرسازی درباره ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت‌های ایرانی، نشان‌دهنده دانش فنی آنهاست که باید تلاش کنیم در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان توان خود را به آن سطح برسانیم.

وزیر راه‌و‌شهرسازی ادامه داد: در حوزه مسکن، قیمت‌ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود. شرکت‌های خارجی پیشنهاد ساخت‌وساز با قیمت‌های پایین‌تر از داخلی‌ها می‌دهند؛ اما استفاده از توان داخلی در اولویت قرار دارد و این نشان می‌دهد که کار علمی و فناوری درباره ساخت‌وساز مسکن انجام نشده است و این یک مأموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

افزایش نرخ اجاره خانه مشهد

 بنا بر قیمت مسکن و نرخ اجاره مسکن در بازار مسکن مشهد فهرستی از متوسط اجاره مسکن در برخی از محلات مشهد به همراه درصد افزایش قیمت سالانه به دست آمده است.

نرخ اجاره خانه در مشهد

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، طبق آگهی‌های اجاره، آپارتمان‌ها در محله‌های پرآگهی مشهد در مهرماه رشد منفی نسبت به ماه گذشته داشته‌اند.

نرخ اجاره خانه در مشهد نشان می دهد که برای مثال اجاره‌بهای آپارتمان ۸۰ متری در آگهی‌های مشهد در مهرماه نسبت به شهریورماه ۱.۲ درصد کاهش یافته است. در مقیاس یک ساله نیز به طور متوسط حدود ۲۷ درصد افزایش قیمت اجاره را در آگهی‌های مشهد می‌بینیم.

به عبارت دیگر، یک آپارتمان ۸۰ متری در محله‌های پرآگهی مشهد در مهرماه ۱۴۰۰ با قیمت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه در  آگهی شده است؛ در حالی که این عدد در مهرماه سال ۹۹ حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود.

شهر جدید گلبهار و محلات عبدالمطلب و بلوار توس از مهر ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ افزایش ۴۱ درصدی نرخ اجاره مسکن را ثبت کردند.

نرخ اجاره مسکن در محله هاشمیه ۵٫۵ درصد و در مقابل در محله کوی مهدیس ۵۷ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد؛ در مصاحبه ای گفته بود: «افزایش قیمت مسکن متاثر از نرخ نهاده‌های ساختمانی است. افزایش قیمت دلار هم در چند ماه گذشته باعث افزایش قیمت برخی نهاده‌های ساختمانی مانند سیم و فولاد و دیگر مصالحی شده که وابستگی مستقیم به نرخ دلار داشتند.»

در جدول زیر متوسط نرخ اجاره خانه در مشهد در برخی از محلات به همراه درصد تغییر نرخ ماهانه و سالانه را مشاهده می‌کنید.

نرخ اجاره خانه در مشهد

مطالعه بیشتر: مطلب «مظنه قیمت خرید خانه در منطقه 15 اصفهان» در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تاکنون چند نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند؟

 طبق تازه‌ترین آمار ارائه شده توسط وزارت راه و شهرسازی، یک میلیون و ۳۹ هزار و ۸۰ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند.

سامانه نهضت ملی مسکن
به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، طبق تازه‌ترین آمار ارائه شده توسط این وزارتخانه تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۹ هزار و ۸۰ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند.

 

نهضت ملی مسکن یکی از سیاست‌های کلان دولت سیزدهم در حوزه مسکن است که بر اساس این سیاست، احداث ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال در برنامه این دولت قرار گرفته است. متقاضیان واقعی مسکن می‌توانند با داشتن چهار شرط تأهل و سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه ۵ سال سکونت در شهر موردتقاضا، فاقد مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

بر اساس این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن، می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند.

سامانه نهضت ملی مسکن

همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متأهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است.

در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانند در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

یادآور می‌شود، سامانه ثمن به نشانی saman.mrud.ir یک ماه بعد از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن توسط رئیس‌جمهور و از ۲۸ مهرماه به منظور ثبت‌نام و پایش متقاضیان واقعی مسکن آغاز به کار کرد. متقاضیان این امکان را دارند تا طی یک ماه و حداکثر تا ۲۸ آبان با داشتن چهار شرط عنوان شده نسبت به تقاضای خود برای مسکن اقدام کنند.

مطالعه بیشتر: مطلب «نگاهی به قیمت اجاره خانه در محله های لوکس تهران» را در مجله ملکی دلتا بخوانید

۸۰ درصد تهرانی ها نمی توانند خانه بخرند

 معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: کارخانه تولید مسکن تهران برای طیف محدودی از افراد جامعه، مسکن تولید می کند و بیش از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در استان تهران امکان خرید مسکن ندارند.

خرید خانه در شهشهان اصفهان
به گزارش «مجله ملکی دلتا»، عبدالرضا گلپایگانی بیان کرد: در شهر تهران برخی از ساختمان‌ها، سازه ناپایداری دارند؛ لذا بناهای ناپایدار یکی از تهدیدهایی است که تاب آوری شهر تهران را به صورت جدی زیر سئوال برده است.

وی با اشاره به موضوع تولید مسکن در شهر تهران، اظهار داشت: بر مبنای آمار اعلام شده در سال ۱۳۹۵، شهر تهران، بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی دارد، این در حالیست که تعداد قابل توجهی از ساکنین آن فاقد مسکن مناسب هستند.

گلپایگانی می‌گوید که توان خرید مسکن در تهران بسیار کاهش پیدا کرده و باید گفت که استان تهران بدترین استان کشور، از نظر توان خرید مسکن است.

تولید مسکن تهران

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در استان تهران امکان خرید مسکن ندارند، گفت: توان مالی خانوارهای تهرانی در بخش تقاضای مسکن به شدت کاهش پیدا کرده که این موضوع منجر به مهاجرت از شهر تهران و دوقطبی شدن محلات و تقسیم آن به محله های فقرا و اغنیا شده و این یک مسئله جدی است.

نوسازی بافت فرسوده برای تولید مسکن

بر اساس گفته وی، از طرفی نوسازی هر هکتار بافت فرسوده حدود ۱۳۶ میلیارد تومان هزینه می‌برد. از طرف دیگر ۵۰ درصد این مبلغ، صرف نوسازی املاک و ۵۰ درصد آن برای تأمین خدمات هزینه می شود.

 
او اضافه کرد: همچنین حدود ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین رها شده و ناکارآمد در شهر تهران وجود دارد.
 
وی با اشاره به رویکرد شهرداری تهران برای استفاده از ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن، گفت: با توجه به این رویکرد، ما در تلاشیم که با توان هرچه بیشتر به سمت مقاوم سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده حرکت کنیم.

ثبت نام مردان مجرد در طرح جهش تولید مسکن

 آقایون مجرد از روز دوشنبه هفته آینده، می‌توانند در طرح جهش تولید مسکن ثبت‌نام کنند

ثبت نام مردان مجرد

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از وزیر راه و شهرسازی، ثبت نام مردان مجرد در طرح جهش تولید مسکن از روز دوشنبه هفته آینده امکان پذیر است. اما شرط تحویل مسکن تاهل است. یعنی هرچند مجردان می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند اما در زمان تحویل باید متاهل شده باشند.

رستم قاسمی گفت: بر اساس قانون فعلی، خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و زنان سرپرست خانوار همین امروز می‌توانند در طرح جهش تولید مسکن ثبت‌نام کنند.

وی ادامه داد: توافقی با دولت داشتیم و با شخص رئیس جمهور در این باره به توافق رسیدیم و قرار بر این است که دوشنبه هفته آینده این موضوع به صورت قطعی تصویب شود که ثبت نام مردان مجرد در طرح جهش تولید مسکن میسر می شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: طبق توافق صورت گرفته، مجردها پس از جلسه تصویب این موضوع، در روز دوشنبه هفته آینده، می‌توانند ثبت‌نام را آغاز کنند اما شرط تحویل مسکن تاهل است. یعنی هرچند مجردان می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند اما در زمان تحویل باید متاهل شده باشند.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا این موضوع شامل حال زنان کمتر از ۳۵ سال هم می‌شود، گفت: در ایران آقایان مسئول تامین مسکن هستند و این ثبت‌نام برای مجردها مشمول آقایان می‌شود.

وی تاکید کرد: طرح جهش تولید مسکن با تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی فرصت بسیار مناسبی است که مردم با استفاده از آن خانه‌دار شوند و نکته بسیار مهم این است که بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ ساله و بر اساس درآمد خانوار شناور است و سقف اقساط را پلکانی در نظر گرفته‌ایم.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «تهرانی‌ها در کدام مناطق می‌توانند مسکن دولتی بگیرند؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 صفحه بعد