x تبلیغات
املاک دلتا

اجاره واحدهای مسکونی چقدر تغییر کرد؟

 نرخ تورم اجاره‌بهای مسکن در تابستان امسال ۲۷.۶ درصد بوده که نسبت به فصل بهار ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

اجاره بها مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم اجاره‌ بهای مسکن از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ به مرور افزایش چشمگیری داشت، ولی از سال  ۹۷ تا ۱۴۰۰ رشد قیمت در این عرصه بیشتر شد.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم اجاره‌بهای مسکن در تابستان امسال ۲۷.۶ درصد بوده که نسبت به فصل بهار ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

روند افزایش نرخ تورم اجاره‌بهای مسکن در بهار  ۹۵، ۹.۸ درصد بود، اما در طول این سال قابل کنترل بود و تا انتهای سال شاهد ۵ درصد کاهش نسبت به افزایش ابتدای سال بودیم و نرخ تورم در این حوزه به ۴.۸ درصد رسید.

اجاره بها مسکن

اما در  سال ۹۶ روند نرخ تورم اجاره‌بهای مسکن متفاوت بود، در ابتدا کاهشی را در این عرصه تجربه داشتیم و به میزان ۴ درصد رسید، اما به مرور اثرگذاری تحریم‌ها در کشور بیشتر شد و نرخ تورم اجاره تا انتهای سال ۹۶  به ۶.۸ درصد افزایش یافت و در کل سال ۹۶، ۲.۹ درصد افزایش یافت.

طی سال ۹۷ نرخ تورم اجاره بهای مسکن افزایش چشمگیری داشت و شدت تحریم‌های اعمال شده بیشتر خود را در این بازار نشان داد، به طوری که در هر ۴ ماه حدود ۳ درصد نرخ تورم اجاره بها مسکن افزایش می‌یافت و در طول ۱۲ ماه، ۱۵.۷ درصد تورم اجاره بهای مسکن افزایش یافت.

در طی سال ۹۸ روند نسبتا با ثباتی را در این حوزه تجربه کردیم و نرخ اجاره بهای مسکن در محدوده ۲۲ تا ۲۴ درصد در افت و خیز بود. اما در سال ۹۹ ابتدا با روندی با ثبات آغاز کرد، اما هر چه به انتهای سال نزدیک می شدیم و افزایش نرخ دلار و سکه نرخ اجاره بهای مسکن نیز افزایش یافت و در طول سال ۹۹، ۴.۳ درصد افزایش داشتیم.

نرخ تورم اجاره‌بهای مسکن در تابستان امسال نیز ۲۷.۶ درصد بوده که نسبت به فصل بهار ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

علت خرید آپارتمان در منطقه 4 اصفهان!

 اگر به دنبال خرید آپارتمان در منطقه چهار اصفهان هستید و قصد دارید که درباره قیمت مسکن و امکانات این منطقه بیشتر بدانید تا انتها با ما همراه باشید.

خرید آپارتمان در منطقه 4 اصفهان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، منطقه 4 اصفهان یکی از مناطق اصلی و مرکزی شهر اصفهان محسوب می‌شود که به دلیل دسترسی مناسبی که به امکانات رفاهی و دولتی دارد بسیاری به دنبال صاحبخانه شدن در این منطقه اصفهان هستند.

منطقه 4 با مساحت 133731 هکتار، از شمال به ميدان احمد آباد در مسير خيابان جي تا تقاطع خيابان همدانيان، از جنوب به پل اشكاوند در مسير زاينده رود تا ميدان بزرگمهر، از شرق به قسمتي به حدفاصل باغ رضوان تا جاده انرژي اتمي و قسمتي به كمربندي شرق و از غرب به ميدان بزرگمهر در محور خيابان بزرگمهر تا ميدان احمدآباد محدود مي شود.

از جاذبه های دیدنی و گردشگری این منطقه می توان به باغ رضوان و محله مشتاق اصفهان اشاره کرد. باغ رضوان در ۱۲کیلومتری شرق شهر اصفهان قراردارد. ۱۸۰هکتار فضای سبز در آرامستان باغ رضوان وجود دارد که سدی در برابر ریزگردها است و به پاکیزگی هوا کمک زیادی می‌کند

ازدیگر جاذبه هایی که باعث شده است متقاضی اقدام به خرید آپارتمان در اصفهان کند وجود پل قدیمی شهرستان در 3 کیلومتری شرق پل خواجو و جنوب روستای شهرستان است.

مظنه قیمت خرید آپارتمان در منطقه 4 اصفهان

در ادامه قیمت برخی از فایل های خرید آپارتمان در منطقه 4 اصفهان که در سایت ملکی دلتا آگهی شده‌اند را مشاهده خواهید کرد.

  • علامه امینی : 107 متری، 8 ساخت ساخت، طبقه هشت، امکانات (پارکینگ-انباری – آسانسور) / قیمت: 2 میلیارد و 700 میلیون تومان
  • هشت بهشت شرقی: 224 متری، یک سال ساخت، طبقه پنجم، امکانات (پارکینگ-انباری – آسانسور) / قیمت: 9 میلیارد تومان
  • لاهور: 100 متری، سه خوابه، 16 سال ساخت، طبقه سوم، امکانات (پارکینگ-آسانسور-انباری) / قیمت: یک میلیارد 700 میلیون تومان
  • فرسان: 90 متری، دو خوابه، 12 سال ساخت، طبقه دوم امکانات (پارکینگ-انباری – آسانسور) / قیمت: 2 میلیارد و 200 میلیون تومان

مطالعه بیشتر: مطلب «سهم حاشیه نشینی در طرح جهش تولید مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

کمبود خانه نوساز در شرق تهران

 تحقیقات میدانی از بازار مسکن منطقه چهار حکایت از آن دارد که عرضه آپارتمان نوساز برای فروش در این منطقه بسیار اندک و در برخی پهنه‌های مسکونی مهم و پرمتقاضی این منطقه انگشت‌شمار است.

آپارتمان نوساز برای فروش

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، کمبود فایل آپارتمان نوساز برای فروش در بازار مسکن منطقه چهار که در ماه گذشته به عنوان سومین منطقه پرمعامله شهر تهران معرفی شد، چالشی است که پیش روی خریداران آپارتمان  در این منطقه قرار دارد.

در حالی که معاملات بازار مسکن همچنان حول و حوش کف رکودی قرار دارد و هنوز به نزدیکی مرز ورود به فاز پیش‌ رونق (10 هزار فقره معامله ماهانه) نرسیده است. عرضه آپارتمان‌های نوساز در برخی از مناطق شهر از جمله منطقه چهار بسیار کم‌تعداد است و ظاهرا سازنده‌ها تمایلی به مشارکت فعال برای خروج بازار مسکن از رکود ندارند.

واسطه‌های ملکی می‌گویند: سازنده‌ها نگران ادامه روند تورم مصالح ساختمانی هستند و برای همین درباره ورود به بازار مسکن و عرضه آپارتمان‌های تکمیل شده با احتیاط رفتار می‌کنند.

آپارتمان نوساز برای فروش

این در حالی است که چنین احتیاطی در میان فروشندگان آپارتمان‌های چند ساله نیست. در نتیجه میانگین سن آپارتمان‌های عرضه شده در شرق تهران افزایش یافته است. البته واحدهای نوساز در برخی از محله‌ها وجود دارد که متعلق به سازندگانی است که قصد تک‌فروشی دارند.

در واقع این سازنده‌ها برای شروع پروژه جدید تا تسویه بدهی‌های مربوط به پروژه تکمیل شده خود نیازمند نقدینگی هستند و در نتیجه یک واحد از مجموع واحدهای متعلق به خود را برای فروش عرضه کرده‌اند.

به این ترتیب می‌توان گفت اگر کسی متقاضی خرید آپارتمان نوساز در شرق تهران است، اکنون زمان مناسبی برای جست‌وجوی وی نیست و دامنه انتخاب بسیار محدودی دارد.

مظالعه بیشتر: مطلب «خبرنگاران و هنرمندان منتظر پیامک مسکن باشند» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

شرایط دریافت تسهیلات جدید خرید آپارتمان

 آن دسته از متقاضیانی که خواهان دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق با سقف‌های جدید هستند باید واحدهای مسکونی که حداکثر قدمت آن تا ۲۵ سال باشد را برای خرید انتخاب کنند.

تسهیلات جدید خرید آپارتمان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، شرایط سنی آپارتمان‌های مسکونی برای دریافت تسهیلات جدید خرید آپارتمان اعلام شد.

با ابلاغ مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش دو برابری سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات، بانک مسکن شرایط سنی واحدهای مسکونی مشمول دریافت این تسهیلات در زمان خرید ملک را اعلام کرد.

این شرایط سنی مطابق با شرایط سنی آپارتمان‌های مشمول دریافت تسهیلات با سقف‌های قبلی است و شرایط سنی واحدهای مسکونی در سقف‌های جدید تسهیلات در دستورالعمل جدید تغییری نکرده است.

در تسهیلات زوجین نیز که در هر کدام از مناطق گفته شده دو برابر تسهیلات انفرادی همان منطقه یا شهر است، سقف حداکثر قدمت ملک برای دریافت سقف تسهیلات تا ۲۵ سال است. این سقف سنی برای تمام مناطق کشور یکسان است.

براساس دستورالعمل بانک مسکن ومطابق با ضوابط تعیین شده برای پرداخت تسهیلات از محل اوراق، امکان پرداخت تسهیلات در املاک بالای ۳۰ سال وجود ندارد.

در مورد تسهیلات جدید خرید آپارتمان از محل حساب پس انداز مسکن جوانان نیز حداکثر قدمت ملک تا ۲۵ سال (سقف تسهیلات براساس سال افتتاح حساب و منطقه جغرافیایی وقوع ملک محاسبه می‌شود) مبنا قرار دارد.

در صورتی که متقاضی قصد استفاده از تسهیلات حساب جوانان و یا صندوق پس انداز عادی توام با اوراق حق تقدم داشته باشد، سقف سنی املاک مشمول دریافت تسهیلات مطابق با ضوابط و مقررات تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم محاسبه می‌شود.

اما در تسهیلات دریافتی از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم توام با اوراق گواهی حق تقدم ، مطابق ضوابط و مقررات صندوق پس انداز مسکن یکم عمل خواهد شد. یعنی سقف سنی واحدهای مسکونی در تسهیلات یکم ملاک قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «معضلات دریافت کد رهگیری برای مستاجران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

قیمت آپارتمان‌های نوساز نجومی شد!

  رییس اتحادیه مشاوران املاک شمیران گفت: قیمت آپارتمان های نوسازها تا هفت برابر افزایش یافته است.

آپارتمان های نوساز

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، محمدرضا قاسمی با اشاره به موضوع چالش‌های بازار مسکن، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۶ تا الان بعضی از املاک در شمیرانات هفت برابر رشد قیمت داشته است. آپارتمان سه سال ساختی که سال ۱۳۹۶ متری ۹ میلیون تومان بوده الان که هفت سال ساخت شده به متری ۶۰ میلیون تومان رسیده و آپارتمان های نوساز تا هفت برابر افزایش یافته است.

وی افزود: در شرایط فعلی، اگر مالکان بخواهند سرمایه خود را به سرمایه پولی تبدیل کنند باید انعطاف داشته باشند. برای مثال یک پنت هاوس متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی متری ۱۶۰ تومان فروخته شد.

قاسمی با بیان اینکه مشاوران املاک باید سعی کنند اطلاعات واقعی به خریداران بدهند، گفت: قیمت‌ها باید پایین‌تر بیاید. اینکه می‌گویند قیمت را دفاتر املاک بالا می‌برند کذب محض است. ممکن است کسانی باشند که کار را بلد نیستند و اشتباه می‌کنند و باعث شوند ذهنیت خریداران بر روی افزایش قیمت دور بزند.

آپارتمان های نوساز

رییس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات درباره مالیات بر خانه‌های خالی اظهار کرد: افراد عادی تعداد زیادی خانه در اختیار ندارند. اکثر واحدهای خالی مربوط به بانک‌ها است و زمانی که ملک افزایش قیمت پیدا می‌کند دارایی آنها نیز افزایش می‌یابد.

وی درباره طرح مجلس مبنی بر کاهش تعرفه بنگاه‌های ملکی که در کمیسیون عمران مجلس دنبال می‌شود، گفت: اگر چیزی به تصویب برسد باید اجرا شود اما من به عنوان کسی که در کف بازار مسکن هستم می‌بینم مشاوران املاک چقدر تلاش می‌کنند تا قیمت مسکن کاهش پیدا کند. هرکسی بالاتر از میزان کمیسیون که ۲۵ صدم درست است به مشاوران املاک پرداخت کرد می‌تواند به اتحادیه شکایت و مازاد پرداختی را دریافت کند.

قاسمی خاطرنشان کرد: ما به مجلس قبل پیشنهاد دادیم که رقم ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از قراردادهای اجاره از مستاجران دریافت نشود. جالب اینکه برخی نمایندگان خبر نداشتند مستاجران ۹ درصد مالیات می‌شود. قرار شد پیگیری کنند که نهایتا به نتیجه نرسید.

مطالعه بیشتر: مطلب «گزارش عملکرد بانک‌ها در خصوص تسهیلات مسکن منتشر میشود» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

معضلات دریافت کد رهگیری برای مستاجران

 در حالی که ارائه کد رهگیری در تمامی معاملات مسکن طبق قانون اجباری و الزامی شده اما هستند هنوز مشاورانی که حاضر به ارائه کد رهگیری به مستاجران خود نیستند.

دریافت کد رهگیری

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بازار دریافت کد رهگیری این روزها در بسیاری از مشاوران املاک داغ شده و همین امر خود باعث سو استفاده بسیاری از دلالان و سوداگران این بازار شده است به طوری که در حال حاضر شاهدیم که بسیاری از مشاوران املاک کد رهگیری به مشتریان نمی‌دهند.

پس از درج خبری در خصوص مشکلات دریافت کنندگان وام ودیعه مسکن تاکنون چندین مورد از تخلفات مشاوران املاک به گوش ما رسیده که در این خصوص هم اتحادیه املاک هشدارهای را به اصناف خود مبنی بر پلمپ واحد را داده است، اما با این وجود باز هم شاهد ارائه کدهای رهگیری صوری و همچنین دریافت مبالغ هنگفت در این بخش هستیم.

مشکلات مستاجران درخصوص دریافت کد رهگیری

مشکل ضامن برای دریافت کد رهگیری یکی دیگر از اصلی‌ترین مشکلات مستاجران و وام گیرندگان ودیعه مسکن هست که تاکنون بانک مرکزی هیچ پاسخی در این خصوص نداده است.

به نظر می‌رسد در بسیاری از بانک‌ها علاوه بر آنکه وام گیرندگان باید دو ضامن رسمی و کارمند بیارند باید چک و سفته چند میلیون تومانی هم بیاورند که این خود باعث گلگی و ناراحتی بسیاری از مستاجران شده است.

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازیگفت: بانک مرکزی باید تمامی این موضوعات را پیگیری کند و در حال حاضر هم وزارت راه و شهرسازی پیگیری و مکاتبات لازم برای پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها و شعب مختلف را انجام می‌دهد.

وی همچنین گفت: کد رهگیری یک تکلیف قانونی است و طبق قانون باید برای تمامی قراردادهایی که در مشاور املاک منعقد می‌شود کد رهگیری صادر شود.

او با بیان اینکه اگر در گذشته کد رهگیری یک انتخاب بوده است، گفت: در حال حاضر دریافت کد رهگیری یک اجبار شده و باید این موضوع در تمامی معاملات رعایت شود.

همچنین عبدالله اوتادی عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک استان تهران گفت: دریافت کد رهگیری برای تمامی مشاوران املاک دارای هزینه است، اما نباید به هیچ عنوان مشاوران املاک در هنگام عقد قرارداد اجاره، هزینه‌ای بابت ارائه کد رهگیری دریافت کنند و از سوی دیگر دادن کد رهگیری برای مستاجر الزامی است.

او ادامه داد: زمانی که قراردادی بسته می‌شود هر دو طرف باید کمیسیون مشاوران املاک را پرداخت کنند، اما این به معنای آن نیست که هزینه دیگری بابت ارائه کد رهگیری به مشاوران املاک پرداخت کنند.

پیشنهاد مطالعه : مطلب «برنامه جدید برای دهک های یک تا ۵» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

رشد 6 درصدی قیمت زمین و ساختمان کلنگی

 متوسط قیمت زمین و ساختمان کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٩٣١٠٠ ریال بوده است، که نسبت به فصل قبل، ۶,٢ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٨.٩ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سن ساختمان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات همه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩۵ به‎روز شده است.

زمین و ساختمان کلنگی

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٩٣١٠٠ هزار ریال با میانگین مساحت ٣٧۴ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ۶,٢ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٨.٩ درصد افزایش داشته است.

بلوچستان با ١٣.٢ درصد کمترین نرخ تورم را داشته‌اند.

همچنین در فصل تابستان ١۴٠٠متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، برابر با ۴۶,٩ درصد بوده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «تورم اجاره خانه در تابستان چقدر بود؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

خروج ۷ میلیارد دلار از کشور برای خرید ملک در ترکیه!

 به گفته عضو هیات‌رئیسه مجلس، از سال ۹۷ تا ۹۹، معادل هفت میلیارد دلار ارز برای خرید املاک در ترکیه، از کشور خارج شده است.

خرید املاک در ترکیه

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشت: «پس از نقش ‫ایران در عدم سقوط دولت اردوغان در کودتا، این بار ایرانیان با خرید ملک، ‫ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند. از ۹۷ تا ۹۹، معادل ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است. هزینه گستاخی‌های اخیر را برخی از ایرانیان پرداخت کرده‌اند

هشدار درباره خرید ملک در ترکیه

مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در مورد خرید املاک در ترکیه با بیان اینکه وعده اقامت با خرید آپارتمان در ترکیه و دوبی، سرابی است که برخی مردم گرفتار آن می‌شوند، گفت: مردم نباید فریب تبلیغات خرید خانه در کشور ترکیه و قبرس را بخورند چرا که این کشورها به راحتی اقامت یا سند رسمی را به خریداران نمی‌دهند.

خرید املاک در ترکیه

رضاپور یکی از فعالان بازار مسکن در این رابطه می‌گوید: در چند سال گذشته شاهد خروج سرمایه‌های مردم از کشور برای خرید ملک در کشورهایی چون گرجستان و ترکیه یا کشورهای عربی بوده‌ایم. شرایط نامناسب اقتصادی و  از طرفی گرانی بیش از اندازه ملک در کشور باعث تمایل مردم به خرید مسکن بدر سایر کشورها شده است.

به گفته وی با وجود تبلیغات گسترده برای خرید ملک در کشورهایی مانند ترکیه و دریافت امتیازات فراوان، قشر توانمند جامعه برای سرمایه‌گذاری به‌جای انتخاب املاک داخل، املاک خارجی را انتخاب می‌کنند. اقشار متوسط هم شاید با سرمایه‌ای که امکان خرید در داخل را نداشته باشند به خارج از کشور پناه می‌برند.

این فعال بازار مسکن توضیح می‌دهد: سهولت سرمایه‌گذاری در ترکیه، وجود برخی اشتراکات فرهنگی، زبانی و فقدان برخی محدودیت‌های اجتماعی در ترکیه، جذابیت‌های گردشگری و خرید، آسان بودن سفر از ترکیه به دیگر کشورها و…. جذابیتی فراوانی را برای بخشی از ایرانیان در راستای خرید املاک خارجی به وجود آورده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «کدام محله‌های منطقه 2 و 3 ارزان‌تر هستند؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

شناسایی 7680 متقاضی واجد شرایط مسکن ملی در چهارمحال و بختیاری

 به‌منظور اجرای طرح اقدام ملی مسکن، تاکنون برای پنج هزار و ۹۴ متقاضی زمین تخصیص داده شده و برای پنج هزار و ۱۲۶ نفر واحد تعریف شده است.

مسکن ملی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش«مجله ملکی دلتا» و به نقل از مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری، از این تعداد پنج هزار و ۳۷۶ نفر تایید نهایی شده، چهار هزار و ۳۷۹ نفر افتتاح حساب و چهار هزار و ۲۳۶ نفر واریز وجه کرده‌اند.

مقصودی تصریح کرد: در طرح مسکن ملی در چهارمحال و بختیاری یک‌هزار و ۱۹۰ متقاضی فرهنگی تایید نهایی شده که از این تعداد تاکنون ۱۴۰ نفر واریز وجه کرده‌اند.

وی یادآور شد: برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات با سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود که به‌تازگی این میزان به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافته اما هنوز مصوبه شورای پول و اعتبار برای اجرای به بانک مسکن ابلاغ نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: از این تعداد سهم مسکن ملی در چهارمحال و بختیاری از طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی حداقل ۱۰ هزار واحد مسکونی در یک سال است.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی چهارمحال و بختیاری که ۱۰۰ درصد سرمایه و سهام آن‌ها متعلق به دولت است (به استثنای مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست)، براساس قانون موظفند زمین‌های مازاد بر نیاز خود را به‌صورت رایگان برای تامین مسکن در اختیار راه و شهرسازی استان قرار دهند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: آماده‌سازی زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرکرد شامل اجرای جوی و جدول، عملیات خاکی، زیر اساس، اساس و آسفالت انجام شده و در شهرهای هفشجان، فرخ‌شهر و فارسان هنوز اجرایی نشده است.

وی یادآور شد: هم‌اکنون عملیات اجرایی احداث یک‌هزار و ۶۶۴ واحد مسکونی ویژه طرح اقدام ملی مسکن از سوی بنیاد مسکن چهارمحال و بختیاری آغاز شده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «هزینه وام مجردین از مرز 19 میلیون تومان عبور کرد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

خانه‌های حومه تهران به چه کسانی می‌رسد؟

 به دلیل ارزان‌تر بودن قیمت مسکن و اجاره‌بها در شهرهای حومه‌ای که منجر به فاصله چند برابری قیمت و اجاره مسکن در این مناطق در مقایسه با پایتخت شده است، شاهد مهاجرت شدید به این مناطق هستیم.

قیمت مسکن در حومه

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، خطر مهاجرت در شرایطی مطرح است که طبق مطالعات مرتبط، حومه غربی پایتخت در سال‌های گذشته با رشد قابل توجه جمعیت مهاجر روبه‌رو بوده است.

بررسی‌های تکمیلی، چهار علامت روشن از «تشدید کوچ به تهران با خانه‌سازی دولتی در حومه پایتخت» طی یک دهه گذشته را نشان می‌دهد. خوابگاه‌های اطراف تهران -شهرهای جدید- برای بخشی از گیرندگان (مخاطبان) اصلی این خانه‌ها، جذابیت ندارد، در نتیجه به مهاجران می‌رسد.

یک هشدار رسمی درباره پیامد خانه‌سازی‌های انبوه‌ دولتی در حومه تهران، خطر افزایش مهاجرت و رشد حاشیه‌نشینی در اطراف پایتخت را به متولی مسکن گوشزد می‌کند.

یافته‌های به دست آمده برپایه نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، خانه‌سازی‌های انبوه دولتی می‌تواند در نقش چاشنی جدید مهاجرت به پایتخت، موج‌های جدید جمعیتی به حومه تهران را ایجاد کند.

با استناد به یک گزارش رسمی و همچنین یافته‌های به دست آمده از تحقیقات میدانی نشان می‌دهد دست‌کم بنا بر چهار دلیل آماری، ساخت وسازهای حومه‌ای و دولتی‌ که ابتدا با هدف سرریز اسکان جمعیت کلان شهر تهران و کمک به خانه‌دار شدن فاقدان مسکن ساکن پایتخت انجام شد، در نهایت به محل اسکان مهاجران از سایر شهرها و استان‌ها تبدیل شده است.

قیمت مسکن در حومه

هر چند در میان این مهاجران، بخشی از واحدهای مسکونی هم اکنون به محل سکونت گروه‌های فاقد مسکن ساکن در شهر تهران تبدیل شده است اما شواهد و تحقیقات نشان می‌دهد این افراد که در نتیجه جهش مکرر قیمت و اجاره مسکن به صورت موقت به حومه مهاجرت کرده‌اند، به محض کسب توانمندی مالی برای سکونت در پایتخت، به شهر تهران بازخواهند گشت. چرا که افرادی که پیش از این در شهر تهران زندگی می‌کرده‌اند و به دلیل جهش قیمت مسکن به ناچار حومه‌نشینی را برگزیده‌اند، همواره به این نواحی حومه‌ای نگاه خوابگاهی داشته‌اند.

از سوی دیگر اگر چه پیش از این نیز مهاجرت از شهرهای دیگر به تهران وجود داشت اما عرضه مسکن از سوی دولت با قیمتی بسیار کمتر از قیمت واجاره مسکن در تهران در شهرهای حومه‌ای عملا زمینه مساعد برای مهاجرت از سایر شهرها  واستان‌ها به حومه پایتخت را فراهم می‌کند.

محتوای یک پژوهش رسمی انجام شده با عنوان «مهاجرت‌های داخلی در ایران» که از سوی موسسه تحقیقات جمعیت کشور وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام گرفته  در آن اعلام شده است یک مشکل بسیار مهم و چالش عمده شهر تهران مربوط به مساله مهاجرت به پایتخت است.

جمعیت تهران در طول یک قرن گذشته حدود 45 برابر شده است. این در حالی است که باید جمعیتی که به صورت روزانه از حومه به تهران و به منظور انجام فعالیت‌های شغلی و … مهاجرت کرده  وشب‌هنگام به حومه بازمی‌گردند نیز، در این محاسبه به شمار آورد.

رشد شدید جمعیت حومه غربی

در تشریح نتایج این پژوهش و در جریان برگزاری این وبینار، اعلام شد: پیرامون غربی تهران به شدت در حال گسترش است و شهرهایی مانند رباط کریم با نرخ‌های بالای مهاجرپذیری مواجه‌اند. این در حالی است که بررسی‌ نشان می‌دهد بخش زیادی از جمعیت مهاجر به حاشیه تهران در سال‌های اخیر و همزمان با اجرا و بهره‌برداری طرح مسکن مهر در شهر جدید پرند ساکن شده‌اند.

مطالعه بیشتر: مطلب «هشدار درباره خرید ملک در کشورهای همسایه» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

صفحه قبل 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 صفحه بعد