x تبلیغات
املاک دلتا

مظنه قیمت اجاره خانه با متراژ بزرگ در تهران

 بیش از نیمی از متقاضیان اجاره مسکن در هنگام مراجعه به بنگاه‌ها، تقاضای واحدهای کوچک و میان‌ متراژ می‌کنند، چراکه رهن و اجاره پیشنهادی این واحدها با بودجه آنها هماهنگی بیشتری دارد.

مظنه قیمت اجاره خانه

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مظنه قیمت اجاره خانه های موجود در بازار اجاره مسکن پایتخت در روزهای نخستین فصل پاییز، واجد دو ویژگی هستند.

بررسی موتورهای جست‌وجوی ملکی و تحقیق میدانی از واسطه‌ها نشان می‌دهد عمده فایل‌های موجود نزد بنگاه‌ها که در تابستان به اجاره نرفته و در روزهای نخست پاییز همچنان راکد است، مساحت آنها ۹۰ مترمربع به بالا است.

میانگین مساحت آپارتمان‌های مسکونی به اجاره رفته در شهر تهران عموما بین ۷۰ تا ۸۰ مترمربع است و به گفته واسطه‌ها، رهن و اجاره پیشنهادی این واحدها با بودجه متقاضی هماهنگی بیشتری دارد.

ویژگی دوم این واحدها این است که مالکان آنها تمایل به دریافت اجاره ماهانه را در اعلام قیمت پیشنهادی خود نمایش داده‌اند. البته انعطاف برای تبدیل تمام یا بخشی از اجاره پیشنهادی به مبلغ ودیعه در اغلب موجران وجود دارد.

در مجموع می‌توان این طور برداشت کرد که موجران آپارتمان با متراژ بزرگ تمایل بیشتری به دریافت اجاره ماهانه در کنار ودیعه دارند و اولویت آنها عرضه به صورت رهن کامل نیست.

برخی از واسطه‌ها می‌گویند که اعلام رقم پیشنهادی به صورت ترکیبی از رهن و اجاره با استطاعت پرداخت مستاجران بیشتری هماهنگ است و در نتیجه آنها قیمت اولیه را به این شکل اعلام کرده و در عین حال اغلب حاضر به تبدیل آن بر اساس تمایل مستاجر هستند.

مظنه قیمت اجاره آپارتمان مسکونی در تهران

قیمت‌های پیشنهادی (تومان) آپارتمان مسکونی در شهر تهران بسته به شرایط موجر و مستاجر قابل تبدیل است.

رهن و اجاره خانه در شهرک غرب با متراژ 70 متر / قیمت رهن: 300 میلیون، قیمت اجاره: 3 میلیون.

رهن کامل آپارتمان در سبلان جنوبی با متراژ 85 متر / قیمت رهن کامل: 280 میلیون.

اجاره خانه در محله نامجو با متراژ 53 متر / قیمت رهن: 100 میلیون، قیمت اجاره: 3 میلیون.

رهن و اجاره آپارتمان در محله پیروزی با متراژ 140 متر/ قیمت رهن: 250 میلیون، قیمت اجاره: 6 میلیون.

رهن کامل آپارتمان در تهران ویلا با متراژ 107 متر / قیمت رهن کامل: 670 میلیون.

مسکن در وضعیت «تورم توام با رکود» است

 دومین برنامه «دلتا تاک» با موضوع رکود مسکن با حضور شهرام نادری مدیر معاملات هلدینگ دلتا منتشر شد.

دلتا تاک

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، شهرام نادری به دلایل بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان در بازار مسکن و تاثیر آن در رکود مسکن اشاره کرد و گفت: ما در بازار مسکن دچار یک بیماری خاصی شده‌ایم که این بیماری شامل (تورم توام با رکود) است که این بدترین شکل بازار در اقتصاد محسوب می‌شود.

وی در ادامه مطلب فوق افزود: تورمی که در بازار مسکن به وجود آمده است باعث شده یک بلاتکلیفی برای طرفین معامله (خریدار و فروشنده) به وجود بیاید.

رکود مسکن

نادری با بیان اینکه مشاوران املاک نیز در همین سردرگمی به سر می‌برند، بیان کرد: زمانی که یک بازاریابی ملکی صورت می‌گیرد، هم به لحاظ نفر ساعت و هم به لحاظ سرمایه‌گذاری که مشاوران انجام می‌دهند باید به صرفه باشد؛ اما شرایط فعلی به نحوی است که این موضوع اتفاق نمی‌افتد.

مدیر معاملات هلدینگ دلتا می‌گوید: متاسفانه زمانی که شخصی می‌بیند ملکش به فروش نمی‌رود کنار می‌کشد و این امر به بازار مشاوران نیز ضربه می‌زند.

نادری تصریح کرد: تورم در بخش‌های جزئی‌تر مانند مصالح ساختمانی، افزایش حقوق نیروی انسانی و … در بازار مسکن تاثیرگذار است.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما دولت باید چه سیاست‌هایی را در پیش بگیرد که بازار مسکن از رکود خارج شود، عنوان کرد: رکود مسکن تا زمانی که تورم در این بازار است همچنان ادامه دارد.

نادری در ادامه مطلب فوق افزود: زمانی که اقتصاد بیمار باشد هر عامل می‌تواند در آن تاثیرگذار باشد. متاسفانه بیماری اقتصاد باعث شده سیاست‌های کلانی که گرفته می‌شود هیچ تاثیری در از بین رفتن این رکود نداشته باشد.

مدیر معاملات هلدینگ دلتا اظهار داشت: تا زمانی که نتوانیم تورم را مهار کنیم و دولت وارد میدان نشود، متاسفانه همچنان رکود در بازار مسکن وجود خواهد داشت؛ از همین رو لازم است که دولت اقدام به اخذ سیاست‌هایی کند که ضمانت اجرایی داشته باشد.

بخش دوم این مصاحبه در آینده نزدیک منتشر خواهد شد اما شما می‌توانید ویدیو این مصاحبه در صفحه دلتا تاک مشاهده کنید.

هشدار درباره خرید ملک در کشورهای همسایه

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه وعده اقامت با خرید آپارتمان در ترکیه و دبی، سرابی است که برخی مردم گرفتار آن می‌شوند، گفت: مردم نباید فریب تبلیغات خرید خانه در کشور ترکیه و قبرس را بخورند چرا که این کشورها به راحتی اقامت یا سند رسمی را به خریداران نمی‌دهند.

مصطفی‌قلی خسروی

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مصطفی‌قلی خسروی با بیان اینکه مردم نباید فریب تبلیغات خرید خانه در کشور ترکیه و قبرس را بخورند، گفت: متاسفانه به دلیل آنکه مدیریت درست در ایران وجود نداشته و ما شاهد افزایش جهشی قیمت مسکن در ایران، طی سال‌های گذشته بوده‌ایم همین امر باعث شده که سرمایه‌های مردم ایران به خرید آپارتمان و ملک در ترکیه اختصاص پیدا کند؛ همچنین بسیاری از این افراد مالباخته شده اند.

او ادامه داد: در تبلیغات شبکه‌های ترکی و عربی اقامت و خرید ملک به گونه‌ای نشان داده می‌شود که گویا در ترکیه یا دبی همه شرایط مناسب است تا با وعده اقامت، سرمایه‌ها را از دیگر کشور‌ها جذب کنند، اما بار‌ها پیش آمده که این کشور‌ها به بهانه‌های مختلف از دادن اقامت امتناع کردند و قوانین با تغییر مسئولان این کشور‌ها تغییر کرده است.

او با بیان اینکه در کشور ترکیه دو نوع سند ارائه می‌شود که یکی از طرف شهرداری و دیگری سند ثبتی است، افزود: زمانی که مسکن را به یک فرد خارجی می‌فروشند به طور معمول دولت اعلام می‌کند که این سند شرایط دریافت اقامت را ندارد یا اینکه می‌گویند شما باید چند سال در این کشور ساکن باشید و بعد اقامت دریافت کنید.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: در هر حال هزینه‌های زندگی در این کشورها زیاد است و شغل چندانی هم برای ایرانی‌ها وجود ندارد؛ بنابراین در بسیاری از موارد با دریافت نصف یا یک سوم پول خانه، افراد مجبور به بازگشت می‌شوند.

خرید خانه در کشور ترکیه

خسروی با بیان اینکه در دوبی، قبرس و گرجستان نیز مشکلات بسیاری زیادی برای ایرانی‌ها ایجاد شده است، گفت: تعدادی از ایرانیان به دلیل مشکلاتی که در این حوزه ایجاد شده در سال‌های گذشته خودرو‌های خود را در فرودگاه گذاشتند و به ایران بازگشتند؛ چراکه فشار‌های اقتصادی به آن‌ها وارد شد و تعدادی از افراد حتی به زندان افتادند. برخی افراد حتی برای پیگیری وضعیت ملک خود دیگر به دوبی نرفتند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه کشور‌های منطقه به بازی‌های اقتصادی آشنا هستند و از ناآگاهی شهروندان دیگر کشور‌ها درباره اوضاع کشور مقصد سوءاستفاده می‌کنند، افزود: ایران از نظر آب و هوا، امنیت و فرهنگ بسیار بهتر از سایر کشور‌های دنیاست و ما در کشور چهار فصل زندگی می‌کنیم که بسیاری از اتباع کشور‌های حاشیه خلیج فارس خواستار زندگی چند صباحی در این کشور هستند و تمایل دارند در ایران آپارتمان و ویلا خریداری کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه وعده اقامت با خرید آپارتمان در ترکیه و دوبی، سرابی است که برخی مردم گرفتار آن می‌شوند، گفت: به دلیل مشکلات زندگی، نبود شغل و فشار‌های اقتصادی در ترکیه، دوبی یا قبرس بسیاری از هموطنان مجبور به ترک این کشور‌ها شدند؛ به طوری که زندگی در دوبی را رها کردند و آمدند ایران و حتی دیگر سراغی از آپارتمان خود نگرفتند.

مطالعه بیشتر: مطلب «بازار مسکن ترکیه کشش سرمایه‌گذاری ندارد» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

ابلاغ سقف جدید تسهیلات بانک مسکن

 رئیس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن: مصوبه شورای پول و اعتبار درباره افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم، به تمامی شعب بانک مسکن در سراسر کشور ابلاغ شد.

تسهیلات بانک مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از مهدی احمدی، این تصمیم با پیشنهاد بانک مسکن به اجرا درآمده است و هدف آن اثربخشی سبد تسهیلات بانک مسکن در تحرک و رونق زایی بخش مسکن و ساختمان و همچنین کمک به خانه دار شدن تمامی افراد از جمله خانوارهای فاقد مسکن است.

احمدی درباره سقف های جدید تسهیلات خرید و ساخت مسکن افزود: این تسهیلات با خرید اوراق گواهی حق تقدم به عنوان امتیاز تسهیلات، قابل دریافت و استفاده است.

وی افزود: در تهران، سقف تسهیلات اوراق که البته برای ساخت نیز قابل استفاده است، به ۲۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر به ۱۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها نیز به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت.

رییس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن گفت: در صورت درخواست اخذ تسهیلات به صورت زوجین، زن و شوهر هر یک می‌توانند به طور مجزا از سقف تسهیلات مذکور برای خرید و یا ساخت یک واحد مسکونی به صورت مشترک استفاده کنند.

احمدی تصریح کرد: در واحدهای مسکونی با عمر بنای ۲۵ تا ۳۰ سال ساخت، سقف تسهیلات بانک مسکن در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و همچنین سایر مناطق شهری به ترتیب ۱۶۰ میلیون تومان، ‌ ۱۲۰ میلیون تومان و ۸۰ میلیون تومان تعیین شده است.

احمدی سقف تسهیلات جعاله مسکن را نیز ۸۰ میلیون تومان اعلام کرد. این رقم نیز در مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار افزایش پیدا کرد.

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن اعلام کرد، جزئیات اقساط ماهانه تسهیلات خرید مسکن برحسب میزان سقف تسهیلات، در سایت اطلاع‌رسانی بانک مسکن وجود دارد ضمن آنکه در بخش خدمات الکترونیکی در سایت اطلاع‌رسانی، امکان محاسبه اقساط تسهیلات نیز فراهم است.
پیشنهاد مطالعه: مطلب «افزایش هزینه وام مسکن متوقف شد!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

افزایش قیمت خانه در کانادا

 انجمن املاک کانادا: در سال‌های اخیر قیمت ملک در کانادا به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

قیمت خانه در کانادا

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، قیمت خانه در کانادا پس از همه‌گیری کانادا به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته تا جایی که متوسط قیمت‌خانه در این کشور در سال ۲۰۲۱ به ۷۱۶ هزار و ۸۲۸ دلار کانادا رسیده است.

یک فعال حوزه مسکن در کانادا گفت: افزایش شدید قیمت خانه تنها مربوط به شهرهای بزرگی مثل تورنتو نبوده بلکه شهرهای کوچک را نیز درگیر کرده است.

ونکوور شهر همیشه گران کانادا بوده و به خاطر آب‌و‌هوای معتدل آن، تقاضا برای سکونت بالایی دارد. با ۷۱۶ هزار دلار متوسط می‌توان در این شهر تنها یک آپارتمان یک خوابه نوساز در مرکز شهر خرید.

بزرگ ترین شهر ایالت آلبرتا و از مقاصد محبوب دانشجویی شهر کلگری است که از ونکوور ارزان‌تر است و با ۷۱۶ هزار دلار می توان یک خانه ویلایی چهار خوابه خریداری کرد.

از سردترین شهرهای کانادا رجینا است که با ۷۱۶ هزار دلار در آن می توان تقریبا هر خانه ای را در شهر خریداری کرد.

وینی پگ مرکز استان منیتوبا و از ارزان‌ترین شهرها که متوسط قیمت خانه در آن تنها ۳۱۸ هزار و ۷۴ دلار کانادا است.

بزرگ‌ترین و دومین شهر‌گران قیمت کانادا تورنتو بوده که از نظر قیمت مسکن با ۷۱۶ هزار دلار می‌توان یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر خریداری کرد.

کشور کانادا در ماه‌های اخیر یکی از سریع ترین رشدهای قیمت مسکن را در ویندزور تجربه کرده است با این حال بسیاری از خانه‌ها در این شهر زیر نیم میلیون دلار معامله می‌شوند.

قطب دانشگاهی کانادا که تنها اندکی از تورنتو و ونکوور از نظر قیمت مسکن وضع بهتری دارد، مونترال است و با ۷۱۶ هزار دلار می‌توان انتظار خرید یک آپارتمان دوخوابه را در مرکز شهر داشت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن، تکذیب شد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

 

متقاضیان مسکن مهر پردیس بدانند

 مدیرعامل شهر جدید پردیس؛ از ۱۵ مهر، ۶ هزار واحد مسکونی از پروژه‌های مسکن مهر پردیس آماده تحویل می‌شود

متقاضیان مسکن مهر پردیس

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از مهدی هدایت، پیشرفت مناسب پروژه‌های طرح اقدام ملی در این شهر و تحویل ۶ هزار واحد مسکن مهر پردیس از ۱۵ مهرماه جاری آماده تحویل است.

هدایت اعلام کرد: از ۱۵ مهر، ۶ هزار واحد مسکونی از پروژه‌های مسکن مهر آماده تحویل به متقاضیان مسکن مهر پردیس است که از این میزان، یک‌هزار واحد در فاز ۵ و ۹ و ۲ هزار واحد در فاز ۸ و ۳ هزار واحد در فاز ۱۱ تحویل متقاضیان خواهد شد.

وی یادآور شد: روند تحویل واحدها در دوره جدید شتاب گرفته است و اجرای طرح اقدام ملی مسکن در این شهر پیشرفت خوبی داشته است. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس افزود: باوجود آماده‌سازی بسیار سنگین اجرای طرح اقدام ملی مسکن که در برخی موارد تا ۳۰ متر عمق خاکبرداری شد و با توجه به توپوگرافی منطقه، کل عملیات آماده سازی پروژه اقدام ملی به مرحله «ساب گرید» رسیده است.

وی ادامه داد:‌ همه فوندانسیون‌های طرح اقدام ملی پردیس در بخش ثبت‌نامی‌ها که حدود ۳ هزار واحد است، اجرا و در مرحله اجرای اسکلت است و کار به خوبی پیش می‌رود. هدایت در پایان افزود: دستگاه‌های اجرایی موظفند برای احداث شبکه‌های تاسیسات زیربنایی و ساخت تاسیسات روبنایی که درخواست مهم متقاضیان مسکن مهر پردیس است، هرچه سریعتر اقدام کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

اعلام نقدینگی موردنیاز برای صاحبخانه شدن در محله آپادانا

 ما در این گزارش بررسی خواهیم کرد که شما با چه میزان نقدینگی در محله‌ای مانند آپادانا می‌توانید صاحبخانه شوید؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

خرید آپارتمان در آپادانا

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، اگر به دنبال خرید آپارتمان در آپادانا هستید باید بدانید که این محله‌ نیازمند نقدینگی بالایی است چرا که میانگین قیمت مسکن در این محله به نسبت میانگین قیمت مسکن در تهران که بر اساس آمار بانک مرکزی 31 میلیون تومان اعلام شده، بالاتر است.

این محله در منطقه 7 شهرداری تهران واقع شده است که از لحاظ دسترسی و امکانات رفاهی، تفریحی، حمل‌ونقل عمومی و … شرایط بسیار مناسبی برای سکونت دارد، اما شما برای خرید خانه با عمر بنای بالای 20 هم باید نقدینگی بالای 40 میلیون تومان برای هر متر مربع داشته باشد.

حال اگر به دنبال خرید واحدهای مسکونی نوساز و کلیدنخورده هستید، باید بین 70 تا 85 میلیون تومان به طور میانگین برای هر متر مربع سرمایه داشته باشید؛ البته این قیمت‌های ذکر شده میانگین هستند چرا که قیمت مسکن با توجه به جغرافیا، نوع ساخت، متریال به کار رفته، بازسازی‌های انجام شده، نظر فروشنده، امکانات و … می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

خرید آپارتمان در آپادانا

از همین رو ما در انتهای این گزارشی لیستی از قیمت‌های واحدهای مسکونی مختلف در این محله را منتشر می‌کنیم؛ اما اگر به دنبال اطلاع از قیمت فایل‌های بیشتری در این محله هستید، می‌توانید به سایت ملکی دلتا مراجعه کنید و در کمترین زمان ممکن مسکن موردنظر خود را پیدا کنید.

فهرست قیمت خرید آپارتمان در آپادانا

  • آپادانا: 108 متری، یک خوابه، نوساز، طبقه دوم، امکانات (پارکینگ-انباری-آسانسور) قیمت: 8 میلیارد تومان
  • آپادانا: 160 متری، سه خوابه، 10 سال ساخت، طبقه دوم، امکانات (پارکینگ-آسانسور)/ قیمت: 8 میلیارد و 800 میلیون تومان
  • آپادانا: 62 متری، دو خوابه، 5 سال ساخت، طبقه اول، امکانات (پارکینگ-انباری-آسانسور)/ قیمت: 5 میلیارد و 800 میلیون تومان
  • آپادانا: 102 متری، دو خوابه، 22 سال ساخت، طبقه اول، امکانات (پارکینگ- انباری)/ قیمت: 4 میلیارد و 350 میلیون تومان
  • آپادانا: 115 متری، دو خوابه، 40 سال ساخت، طبقه دوم، بدون امکانات قیمت / 5 میلیارد و 500 میلیون تومان

شکست سیاست تعیین سقف اجاره بها

 بازار رهن و اجاره مسکن در روزهای اخیر به دلیل نبود، سیاست مشخص و نیز دوره تغییر مدیریت با رکوردزنی در اجاره بها مواجه شده است.

رشد اجاره‌ بها

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، اگرچه در دو سال کرونایی اخیر (۱۳۹۹ و ۱۴۰۰)، ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم در خصوص بازار رهن و اجاره مسکن شامل: «۱. تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره بها برای شهر تهران» و «۲. اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن به مستأجران تهرانی» را تصویب کرد.

اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشتر مستأجران، هم برای فرار از شرایط کرونایی و هم به دلیل افزایش بیش از تصور اجاره بها، حاضر به جابه‌جایی نیستند و با ارقام پیشنهادی موجران و مالکان که عموماً از سقف ۲۵ درصد بسیار بیشتر است، کنار می‌آیند.

این اتفاقات از سوی برخی کارشناسان اقتصاد مسکن با عنوان «شکست سیاست‌های تعیین دستوری سقف اجاره بها» تعبیر شده است.

از سوی دیگر، تسهیلات ودیعه مسکن نیز به دلیل موانع بزرگی که بانک‌ها مقابل متقاضیان خصوصاً در زمینه ضمانت‌های بانکی قرار می‌دهند، به سختی قابل دریافت است و بخش مهمی از مستأجران مشمولِ دریافت این تسهیلات، عطای آن را به لقایش بخشیده‌اند.

بازار رهن و اجاره

از سوی دیگر، به گفته برخی مستأجران، انتشار خبر اعطای تسهیلات ودیعه مسکن سبب شده تا موجران نیز با سوءاستفاده از این فرصت، تا ۷۰ میلیون تومان به رقم ودیعه مسکن واحدهای مسکونی مصرفی و کوچک متراژ خود، اضافه کنند.

به عنوان مثال در حال حاضر در محله‌های متوسط و ارزان‌تر پایتخت، اجاره بهای واحدهای مسکونی مصرفی ۵۰ تا ۸۰ متری با افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی ظرف یک ماه اخیر روبه رو بوده‌اند. به گونه‌ای که برای یک واحد ۶۲ متری ۱۰ سال ساخت در محله آذربایجان در منطقه ۱۰ تهران با پارکینگ، آسانسور و انباری ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳.۵ میلیون تومان اجاره ماهیانه در نظر گرفته شده که به گفته مشاور املاک مربوطه، واحد مسکونی مشابه در خرداد امسال، با اجاره ۲.۵ میلیون تومان عرضه شده بود که افزایش یک میلیون تومانی اجاره مسکن در ۳ ماه، بی سابقه بوده است.

همچنین واحد ۶۸ متری ۷ سال ساخت در یکی از مناطق ارزان قیمت شرق پایتخت که در بهار امسال با ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان ودیعه برای رهن کامل فایل شده بود، به گفته مشاور املاک فعال در این نقطه از تهران در حال حاضر با ۳۵۰ میلیون تومان به مستأجران عرضه می‌شود.

افزایش قیمت رهن و اجاره در حاشیه شهر

یک واسطه بازار املاک مسکونی با بیان اینکه ارقام رهن و اجاره مسکن برای واحدهای مسکونی مصرفی و کوچک متراژ در حاشیه تهران نیز رشد داشته، گفت: مثلاً یک واحد ۵۵ متری ۱۲ سال ساخت در منطقه ۱۸ (شهرک ولیعصر) که تا چند ماه قبل جزو ارزان‌ترین واحدهای اجاری تهران بودند، در پی افزایش اجاره بها در روزهای اخیر، با افزایش قیمت مواجه شده و از سوی مالک چنین واحدی، با ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی و اجاره ماهانه ۱.۵ میلیون تومانی فایل شده است.

وی افزود: این ارقام در تابستان سال گذشته برای واحدهای تا ۷۰ متری در نیمه شمالی منطقه ۱۰ تهران به عنوان رهن و اجاره فایل می‌شد اما در سال جاری برای واحدهای مناطق حاشیه‌ای پایتخت در نظر گرفته شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «افزایش سقف وام مسکن در فرابورس» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!

 وضعیت نامناسب اقتصادی، آشفتگی بازار مسکن و افزایش نجومی اجاره بها باعث شده مستاجران برای رهن یا اجاره خانه ناچار به پرداخت مبالغی باشند که تا کمتر از سه سال پیش برای خانه دار شدن آنها کفایت می‌کرد.

اجاره بها

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، افزایش سنگین اجاره بها، دردی به درهای مستاجران اضافه کرده و نگرانی‌های آنها در خصوص یافتن سرپناهی چندماهه را افزایش داده است.

طی حدود دو سال گذشته، دغدغه مستاجران برای یافتن خانه خالی و با قیمت مناسب دو چندان شده است. متاسفانه اغلب صاحب خانه‌ها با سوء استفاده از شرایط موجود راهی برای سرکیسه کردن مستاجرین پیدا کرده‌اند و خانه خود را به هر قیمتی که بخواهند اجاره می‌دهند و کمتر کسی است که توان اعتراض به این وضع را داشته باشد.

ودیعه مسکن به چه کسانی می‌رسد؟

م. جوادی از متقاضیان کرجی این تسهیلات با اشاره به شرایط سخت دریافت وام ودیعه مسکن اظهار کرد: دریافت این وام سه شرط دارد. اول اینکه متقاضی باید سرپرست خانواده باشد. دوم اینکه در مقطع فعلی هیچ خانه‌ای به نام او نباشد. سوم اینکه این وام ودیعه مسکن مشمول افرادی می‌شود که تاریخ انعقاد قرارداد اجاره آنها از اول مهر ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ باشد. حالا سوال اینجاست تکلیف کسانی مثل من که تازه ازدواج کرده و با این قیمت‌های نجومی هنوز خانه‌ای برای اجاره پیدا نکرده اند چیست؟ امثال من که با هزار امید و آرزو می‌خواهند دست همسرشان را بگیرند و به خانه خود بروند چه باید بکنند؟

اجاره بها

وقتی ناچاری ضامن بخری!

وی اضافه کرد: با هزار دردسر دو کارمند رسمی دولت برای ضمانت وام پیدا کردم ولی هر کدام از آنها به ازای ضمانت مبلغی را درخواست کرده اند. مگر کل وام چقدر است که امثالی مثل من باید بخشی از آن را برای خرید ضامن بپردازند؟

این کارمند بازنشسته ابراز کرد: تازه بعضی از بانک‌ها در کنار ضامن چک هم می‌خواهند آن هم چک همان بانک. با این شرایط اگر بگویند این وام سرکاری است راحت تر با ماجرا کنار می‌آییم و الکی در راه رفت و آمد به بانک وقت و هزینه خود را هدر نمی‌دهیم.

«یا پول بده یا بلند شو»؛ جمله‌ای که مستاجران این روزها زیاد می‌شنوند!

س. حیدری مادر سرپرست خانوار کرجی هم با گلایه از تورم افسارگسیخته بازار مسکن گفت: سال گذشته با هزار دردسر وام ودیعه گرفتم. اما امسال رهن دوبرابر شده و دوباره نیاز به وام دارم. وام سال گذشته جوابگوی اجاره امسال نیست و باید امسال هم به پول پیش خانه اضافه کنم.

وی ادامه داد: صاحب خانه به هیچ قیمتی با شرایط من کنار نمی‌آید و می‌گوید یا اجاره بها بده یا خانه را خالی کن. در این شرایط تکلیف من مستاجر چیست؟ با این همه گرانی با سه بچه قد و نیم قد چه کنم. ای کاش دولت لااقل شرایطی ایجاد می کرد تا افرادی مثل من بتوانند مجددا وام ودیعه مسکن بگیرند.

ظرفیت پرشده، سوال نفرمایید!

در ادامه س. مرادی با اشاره به دیگر مشکلات دریافت وام ودیعه مسکن توضیح داد: در بسیاری از موارد بانک‌ها با اعلام تکمیل ظرفیت، متقاضیان را به شعب دیگر و یا بانک‌های دیگر ارجاع می دهند. همچنین موارد زیادی گزارش شده که بانک‌ها اعلام می‌کنند که ظرفیت به کلی پر شده است و امکان ثبت نام وجود ندارد و همین باعث سردرگمی واجدین شرایط شده است.

وی با بیان اینکه با یک جستجوی ساده در اینترنت مشخص می‌شود ۱۸ بانک مسئولیت پرداخت وام ودیعه مسکن را بر عهده دارند، افزود: اما در برخی از شهرها امکان تعیین بانک برای متقاضی وجود ندارد. به عنوان مثال تا همین چند وقت پیش برای شهر قدیم هشتگرد بانکی معرفی نشده بود.

رقابت زشت‌ترین ساختمان‌ها در چین

 رای‌گیری‌ها برای یازدهمین دوره از رقابت زشت‌ترین ساختمان‌های معماری در چین، با حضور ۸۷ نامزد آغاز شد.

ساختمان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، در ۱۱ سال گذشته هر ساله افراد را دعوت می‌کند تا در رای‌گیری برای انتخاب زشت‌ترین ساختمان‌های این کشور شرکت کنند. رقابت برای راهیابی به فهرست ۱۰ مورد از زشت‌ترین‌ سازه‌های معماری چین، امسال با ۸۷ طراحی عجیب و غریب از جمله یک کلیسای ویولن شکل و هتلی با طرح یک عروسک روسی غول پیکر کار خود را آغاز کرد.

کشور چین سال‌ها محلی برای پیاده‌سازی معماری‌های بلندپروازانه داخلی و خارجی بوده است که البته همیشه از آنها استقبال نشده است. به عنوان نمونه کاربران شبکه‌های اجتماعی در چین به ساختمان تلویزیون مرکزی چین که توسط رم کولهاس معمار هلندی طراحی شده است؛ لقب شلوار بزرگ (big pants)  داده‌اند چون شبیه یک جفت پاست. همچنین در یک پارک سازه‌ای وجود دارد که نیمی از آن به شکل معبد بهشت چین است و نیم دیگر شبیه ساختمان کنگره آمریکا!

ساختمان تلویزیون مرکزی چین، پکن

ساختمان

از نامزدهای این دوره از رقابت زشت‌ترین سازه‌های معماری چین، می‌توان به یک یک پل شیشه‌ای در استان سیچوآن اشاره کرد که دو کوه را به هم وصل می‌کند و با دو مجسمه بزرگ لباس محلی به تن، عابران را می‌ترساند. یکی دیگر طرح‌های نامزد شده نیز یک دروازه غول‌پیکر در پارک یون‌نان بوده که از روی طاق نصرت پاریس کپی برداری شده است.

یک ساختمان هرم شکل در شهر کونشان چین

 

ساختمان

وبسایت آرچی در برگزاری این رقابت با برخی از منتقدان و شرکت‌های برتر حوزه معماری همکاری می‌کند. به گفته برگزارکنندگان رقابت مذکور، هدف از رای‌گیری‌ها ترغیب افراد به تفکر درباره زشتی و زیبایی معماری و ارتقای حس مسئولیت اجتماعی در بین معماران است.

رقابت امسال در شرایطی برگزار می‌شود که دولت مرکزی چین مداخلات در حوزه معماری را افزایش داده است. کمیسیون توسعه و اصلاح ملی چین ماه آوریل امسال (فروردین- اردیبهشت ۱۴۰۰) ساخت ساختمان‌های زشت را ممنوع کرد. این نهاد اقتصادی از دولت‌های محلی خواست اطمینان حاصل کنند همه ساختمان‌ها مناسب، اقتصادی، سازگار با محیط زیست و چشم‌نواز باشند اما مشخص نکرد منظور از معماری زشت چیست.

تصویر هوایی از اداره‌ای تخم‌مرغی شکل در شهر لیوژوی چین

 

ساختمان

به گزارش روزنامه گلوبال تایمز، وزارت مسکن و توسعه شهری-روستایی چین سال گذشته با مشارکت کمیسیون توسعه و اصلاح ملی سندی منتشر کرد که در آن درباره مدیریت معماری در شهرهای چین نوشته بود. در این سند نتیجه‌گیری شده بود که ساخت ساختمان‌های بزرگ که سبک عجیب و غریبی دارند، هدر دادن منابع است.

مطالعه بیشتر: مطلب «اولین قسمت از برنامه «دلتا تاک» منتشر شد» منتشر شد.

صفحه قبل 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 صفحه بعد