x تبلیغات
املاک دلتا

فرصت و تهدید، ساخت مسکن در ایران با مشارکت چینی‌ها

رونق بازار خانه‌های نُقلی

برخی آژانس‌های مسکن می‌گویند برنامه دولت برای ساخت مسکن بازار را دوباره راکد کرده است اما آمارها خلاف این ادعا را نشان می‌دهد. آیا بازار مسکن واقعا راکد شده است؟
افزایش اجاره بها

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بیش از دو ماه از استقرار دولت سیزدهم می‌گذرد. حالا یکی از برنامه‌های جدی دولت و مجلس ساخت چهار میلیون دستگاه واحد مسکونی است. دولت می‌گوید با ساخت مسکن، قیمت خانه ارزان می‌شود. اما فعالان بازار می‌گویند این اتفاق نخواهد افتاد.

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن می‌گوید: خرید و فروش خانه در تهران نه تنها متوقف نشده، بلکه در شرایط فعلی، خرید خانه‌‌های کوچک با قیمت زیر سه میلیارد تومان رونق گرفته است.

ساخت مسکن

کدام خانه‌ها تقاضا ندارد؟

غیبی به تجارت‌نیوز گفت: بازار مسکن راکد نیست. تقاضا برای خرید خانه‌های کوچک متراژ زیاد است اما خانه‌های بالاتر از سه میلیارد تقاضایی ندارد. هدف دولت با اجرای طرح جهش مسکن این است که بازار مسکن را دستوری به آرامش برساند اما با دستور قیمت مسکن ثابت نمی‌ماند.

او با اشاره به وضعیت بازار مسکن توضیح داد: دولت طرح‌ ساخت مسکن را در بوق و کرنا کرده این در حالی است که هنوز مشخصا اعلام نشده با کدام بودجه می‌خواهد برای مصرف‌کنندگان خانه بسازد. دولت قصد دارد قیمت خانه را دستوری کنترل کند اما یکی از دغدغه‌های اصلی این است که با توجه به شرایط سیاسی کشور و کسری بودجه، نتواند به تعهداتش عمل کند.

چه کسی مسکن دولتی می‌خرد؟

غیبی توضیح داد: مسکنی که دولت وعده ساخت داده برای افراد نیازمند است. این افراد پول کافی برای خرید خانه ندارند. دولت به جای این شعارها بهتر است ابتدا افراد متقاضی و نیازمند مسکن را شناسایی کند و به آنها تسهیلات ارائه بدهد.

این کارشناس گفت: افرادی که سطح مالی متوسط و خوبی دارند به دنبال خرید پروژه‌های دولتی نیستند و بنابراین برای تبدیل خانه‌های خود شرایط فعلی را بهترین زمان برای خرید خانه می‌دانند.

مطالعه بیشتر: مطلب «مقاومت نهادها واگذاری زمین‌‌های دولتی» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

 

تسهیلات طرح مسکن حمایتی شامل چه کسانی می‌شود؟

 مسکنی که قرار است برای افراد فاقد مسکن ساخته شود تا تبعیض و طبقات اجتماعی در کشور کاهش پیدا کند.

مسکن حمایتی

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رقم پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای ارائه تسهیلات طرح مسکن حمایتی به ساکنان داخل شهر تهران و افرادی که در بافت فرسوده برای ساخت اقدام می‌کنند، ۴۵۰ میلیون تومان است.

قاسمی می‌گوید: می‌توانیم بگوییم که احتمال قوی در بحث زمین برای ساخت مسکن‌های حمایتی کمبودی نخواهیم داشت.

محمود محمودزاده گفت: ما برای آنکه مشکلی برای متقاضیان ایجاد نشود فرصت یک ماهه برای ثبت‌نام کنندگان در نظر گرفته‌ایم که حجم ورودی برای ثبت‌نام در روزهای ابتدایی زیاد نشود.

محمودزاده افزود: هیچ اولویتی و تفاوتی برای ثبت‌نام کنندگان در روزهای ابتدایی ویا روزهای پایانی ثبت‌نام وجود ندارد چراکه بسیاری از متقاضیان این طرح در مناطقی ساکن هستند که حتی دسترسی به اینترنت و یا تلفن همراه برای ثبت‌نام ندارند بنابراین اگر بخواهیم اولویتی در این بخش رعایت کنیم در حق این افراد جفا می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: ۴۰۰ میلیون تومان برای شهرهای بالای یک میلیون جمعیت، ۳۵۰ میلیون تومان برای مراکز استان‌ها، ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرهای کشور و ۲۵۰ میلیون تومان برای مسکن روستایی در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: این پیشنهادات باید در شورای عالی و پول اعتبار تصویب شود و پیشنهاداتی که ما اعلام کردیم امیدواریم در هفته‌های آتی به تصویب شورای برسد.

محمودزاده افزود: هر متقاضی در شهر مورد تقاضا که واحد در آنجا ساخته خواهد شد بعد از آنکه واجد شرایط شناخته شد، قیمت تمام شده آن‌ها مشخص خواهد شد.

او توضیح داد: تمامی واحدهای نهضت ملی مسکن توسط سازندگان وبخش خصوصی ساخته می‌شود و دولت در طرح مسکن حمایتی با خدماتی که ارائه می‌کند و مدیریتی که انجام می‌دهد سعی می‌کند قیمت این واحدها را ارزان‌تر از واحدهای مشابه بخش خصوصی و عادی تمام شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بازار ملک و مسکن آرام گرفت» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

مظنه قیمت خانه در خیابان جی اصفهان چند؟

 اگر به دنبال خرید خانه منطقه 4 اصفهان هستید، ما خرید ملک در خیابان جی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شما با نقدینگی بالای میلیارد و 200 میلیون تومان می‌توانید در خیابان جی صاحبخانه شوید.

خرید خانه در منطقه 4 اصفهان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، قبل از اینکه اقدام به بررسی قیمت خرید آپارتمان در خیابان جی اصفهان کنیم باید بگوییم که جی یکی از خیابان‌های مهم در اصفهان است که در منطقه 4 در قسمت شرقی واقع شده است که دسترسی خوبی به امکانات دارد و قیمت مسکن در آن به نسبت سایر محله ها مانند محله مهرآباد، مرداویج، جلفا و … ارزان تر است.

همانطور که اشاره کردیم این خیابان یکی از مهم ترین خیابان های اصفهان است که شامل دو بخش غربی و شرقی می شود؛ قسمت شرقی خیابان جی به خوراسگان و قسمت غربی آن به محله پروین اعتصامی می رسد. البته خیابان جی محلی بیشتری یک خیابان گذری است و مناسب خرید و گردش به شمار نمی‌رود.

اگر نقدینگی بالایی یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای خرید خانه ندارید، محله جی می تواند گزینه مناسبی برای خرید خانه در منطقه 4 اصفهان باشد. میانگین قیمت مسکن در خیابان جی بین 15 تا 17 میلیون تومان (برای هر متر مربع) است، اما اگر به دنبال خانه‌های نوساز و زیر 3 سال ساخت هستید باید بالای 20 میلیون تومان برای هر متر مربع سرمایه داشته باشید.

اگر نقدینگی کمتر از 15 میلیون تومان دارید باید در این محله به دنبال خانه های با سال ساخت بالاتر و امکانات کمتر باشید.

خرید آپارتمان در خیابان جی اصفهان

قیمت خرید خانه در منطقه 4 اصفهان

115 متری، نوساز، دو خوابه، طبقه اول، امکانات ( آسانسور – انباری – پارکینگ ) / قیمت: 2 میلیارد و 600 میلیون تومان

204 متری، سه خوابه، 15 سال ساخت، شخصی ساز، امکانات ( آسانسور – انباری – پارکینگ ) / قیمت: 3 میلیارد و 450 میلیارد تومان

145 متری، دو خوابه، 15 سال ساخت، امکانات (انباری – پارکینگ ) / قیمت: دو میلیارد و 150 میلیون تومان

97 متری، 9 سال ساخت، دو خوابه، امکانات ( آسانسور – انباری – پارکینگ ) / قیمت: یک میلیارد و 850 میلیون تومان

110 متری، نوساز، دو خوابه، امکانات ( آسانسور – انباری – پارکینگ ) / قیمت: دو میلیارد و 500 میلیون تومان

آمار خانه های خالی اصفهان چقدر است؟

 امیر زاغیان امروز در خصوص  آمار خانه‌های خالی در اصفهان، گفت: در مناطقی با تراکم مسکونی بالا که عمدتا در جنوب شهر اصفهان است، حدود ۳۲ درصد خانه های آپارتمانی خالی است که اصلی ترین قانون مالیات بر خانه های خالی بازگردندان این آپارتمان ها به چرخه بازار عرضه و تقاضا مسکن است.

مالیات بر خانه‌های خالی

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، امیر زاغیان امروز در خصوص مستاجران این استان عنوان کرد: در حال حاضر آمار رسمی از  تعداد مستاجران در اصفهان نداریم و این آمارها هر پنج سال یک بار توسط مرکز آمار ایران منتشر می‌شود.

زاغیان درباره قیمت مسکن نیز گفت: قیمت مسکن متاثر از دو موضوع زمین و مصالح ساختمانی است که زمین در حوزه وزارت راه و شهرسازی و ‌مصالح به حوزه صنعت و اقتصاد برمی‌گردد.

وی تاکید کرد: اگر به سرعت تصمیم‌گیران حوزه‌های شهرسازی به داد حوزه مسکن نرسند ‌و مسکن‌های کم متراژ به تایید شورای عالی شهرسازی نرسد به طور قطع با ناهنجاری‌های سکونتی مواجه خواهیم شد.

مالیات بر خانه‌های خالی

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در حال حاضر به صورت رسمی حد نصاب واحدهای مسکونی در اصفهان بین ۶۰ تا ۷۰ متر است، اما امروز زوج‌های جوان به دنبال واحدهای ۲۰ متری هستند.

زاغیان با اشاره به اینکه مهم‌ترین سیاست دولت، خانه دار شدن خانه اولی هاست، گفت: اگر به دنبال اجرای این سیاست هستیم باید متراژ مطلوب خانه اولی‌ها را تغییر دهیم و به سمت متراژ پایین‌تر بریم ‌و شورای عالی شهرسازی باید نسبت به تغییر متراژ خانه‌ها بازنگری کند.

وی درباره سیاست ساخت یک میلیون مسکن در سال اظهار کرد: همواره سهم استان اصفهان از این عدد در کشور بین ۶ تا ۸ درصد است.

او توضیح داد: اگر یک میلیون مسکن در سال تولید شود، عرضه و تقاضا متعادل می شود، البته متولی ساخت مسکن تنها دولت نیست و انبوه‌سازان، تعاونی‌های مسکن، مالکین و … نیز باید به این حوزه ورود کنند و با توجه به اینکه بازه زمانی تولید مسکن، بیش از دو سال است، باید هر دو سال یک بار دو میلیون مسکن در کشور ساخته شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «طوقچی، محله‌ای ارزان قیمت در اصفهان» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

مظنه قیمت مسکن حمایتی چند است؟

 آغاز به ساخت چهار هزار واحد مسکونی، اجرای طرح جهش تولید مسکن از اردبیل کلید می‌خورد.

قیمت مسکن حمایتی

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از محمود محمودزاده، ساخت طرح جهش تولید مسکن در حالی آغاز شده است که دولت هنوز برآورد دقیقی از قیمت مسکن حمایتی ندارد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: رقم دقیقی برای قیمت مسکن حمایتی برآورد نشده است اما باید تاکید کنم که دولت در ساخت مسکن حمایتی دخالتی نمی‌کند و ساخت مسکن در شهرهای کوچک و روستاها توسط خود متقاضیان انجام می‌شود و در شهرهای بزرگ تعاونی‌ها و انبوه‌سازان و پیمانکاران این واحدها را می‌سازند.

او ادامه می‌دهد: قیمت نهایی معادل قیمت تمام شده خواهد بود و سازندگان از خریداران مسکن حمایتی سودی دریافت نمی‌کنند و البته باید گفت که با توجه به حمایتی که دولت در بخش‌های مختلف مانند خرید مصالح ساختمانی و خدمات انجام می‌دهد به طور حتم قیمت این واحدهای مسکونی با قیمت بازار آزاد تفاوت خواهد داشت.

دولت وقت اعلام کرد که با توجه به شرایط تورمی بازار، ممکن است قیمت ساخت هر مترمربع مسکن ملی به 4 تا 5 میلیون تومان برسد.

ایرج رهبر، رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان می‎گوید: قیمت تمام شده ساخت هر مترمربع مسکن هر سه ماه یکبار تعدیل می‌خورد و با توجه به شرایط تورمی روز و قیمت مصالح ساختمانی، نرخ دستمزد کارگر و … به روز می‌شود

رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان همچنین تاکید کرد: اگر زمین رایگان به افراد واگذار شود تا آنها به صورت شخصی اقدام به ساخت مسکن حمایتی کنند، قیمت تمام شده هر مترمربع واحدهای مسکونی گران‌تر تمام می‌شود زیرا هرچه پروژه کوچک مقیاس‌تر باشد هزینه‌های تمام شده آن بالاتر می‌رود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «ثبت نام 100 هزار متقاضی طرح مسکن در دو روز!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

احداث مسکن متقاضی محور اجرا می‌شود

  وزیر راه و شهرسازی: در حوزه مسکن دولت اقدامات خوبی را در قالب طرح جهش تولید مسکن آغاز کرده است.

احداث مسکن متقاضی محور

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از رستم قاسمی، در قالب طرح جهش تولید مسکن واحدهای مسکونی مازاد تولید نمی‌کنیم بلکه احداث مسکن متقاضی محور پیش می‌رود.

رستم قاسمی ۲۹ مهر در دیدار با امام جمعه اردبیل اظهار کرد: در بخش‌های زیرساختی به ویژه جاده، راه‌ آهن، فرودگاه و مسکن تلاش می‌کنیم تا خواسته‌ها و مطالبات مردم استان را به گوش هیئت دولت برسانیم.

وی تصریح کرد: در حوزه مسکن ما به دنبال شناسایی افراد واقعی نیازمند به مسکن هستیم و امید داریم در طی چهار سال آن‌ها را صاحب خانه کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در سال اول با آغاز عملیات احداث دو میلیون واحد مسکن کار را شروع می‌کنیم چرا که دو سال احداث این واحدها به طور می‌انجامد و مابقی دو میلیون واحد را نیز در سال سوم دولت شروع خواهیم کرد.

قاسمی از پرداخت تسهیلات مسکن تا ۴۰۰ میلیون تومان به گروه‌های مختلف و دهک‌های جامعه خبر داد و افزود: پرداخت این تسهیلات برای دهک‌های پایین با نرخ سود پنج و هفت درصد خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: دولت مابه‌التفاوت این تسهیلات را پرداخت کرده و از لحاظ پروانه ساخت و سایر زیرساخت‌ها و مراحل آماده‌سازی از طرف متقاضیان پولی پرداخت نخواهد شد.

قاسمی ثبت‌نام متقاضیان را در سامانه ثمن یادآور شد و اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم تا با تجربه موفق مسکن مهر ایرادات و اشکالات را رفع و احداث مسکن را متقاضی محور بسازیم.

وی سهمیه استان اردبیل را در گام اول ۴۰ هزار واحد اعلام کرد و ادامه داد: در گام بعدی نیز به تناسب تقاضایی که از سوی مردم انجام می‌شود، ۴۰ هزار واحد دیگر نیز پیش‌بینی شده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «معرفی یکی از خیابان‌های لوکس اصفهان، برای خرید خانه» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

کیفیت مسکن قربانی مصالح ساختمانی گران شد

 صعود قیمت مصالح ساختمانی نگرانی‌ها را برای کاهش کیفیت ساخت و ساز افزایش داده است. ساخت و سازی که در سال‌های گذشته، چندان قانونمند نبوده و حتی پروژه‌های دولتی مانند مسکن مهر را زیر سوال برده است.

فروش مصالح ساختمانی

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مرکز آمار ایران گزارش داده است که میانگین افزایش قیمت مصالح ساختمانی در سال گذشته ۷۶.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ افزایش قیمت داشته است.

بر اساس این گزارش گروه‌های آهن­‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره با ۱۱۹.۶ درصد رشد قیمت رکوددار بوده و پس از آن سنگ با ۹۴.۷ درصد و تاسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی ۹۲.۸ درصد بیشترین تورم را تجربه کرده‌اند.

همچنین خدمات ۳۵.۲، شیشه ۴۳.۴ و نقاشی ساختمان ۵۳.۵ درصد رشد قیمت داشته‌اند. رشد قیمت مصالح ساختمانی در سال ۱۴۰۰ هم ادامه‌دار شد تا آنجا که قیمت میلگرد بارها خبرساز شده و بهای هر پاکت سیمان به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

این مساله سبب شده است که نگرانی‌ها برای کاهش کیفیت ساخت و ساز بالا بگیرد. به ویژه اینکه در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی از تخلف از استانداردهای ساخت و ساز خبرساز شده و مسکن مهر را به عنوان بزرگترین پروژه ساخت مسکن دولتی بی‌نصیب نگذاشت.

کیفیت ساخت و ساز

تصاویر ویران شدن واحدهای کلیدنخورده مسکن مهر در کرمانشاه در زلزله سال ۹۶ بارها به بحث و بررسی در رسانه‌ها گذاشته شد. همان زمان برخی اعضای نظام مهندسی همدان به شهروند گفته بودند که در بازدیدشان از خانه‌های ویران شده در زلزله، نتیجه گرفته‌اند که در بسیاری از این خانه‌ها اصول استاندارد ساخت و ساز رعایت نشده یا مصالح ساختمانی به حد استاندارد مورد استفاده قرار نگرفته و در مواردی با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌ها از اصول مهندسی چشم‌پوشی شده است.

علی‌محمد عبدی‌قهرودی، مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی در واکنش به این مساله می‌گوید که نبود تناسب بین حق‌الزحمه مهندسان ساختمان و واقعیت‌های بازار موجب تخلفات زیادی در این زمینه شده است و این چالش باید رفع شود و البته سازمان نظام مهندسی هرگز نباید کیفیت را فدای بحث‌های اقتصادی کند و هرگونه گزارش در این زمینه با وسواس و بدون مسامحه پیگیری می‌شود.

او در واکنش به اینکه افزایش هزینه تمام شده ساخت و ساز چقدر روی کیفیت ساختمان‌سازی تاثیر گذاشته است، گفت: بی‌تاثیر نبوده است و متاسفانه افزایش قیمت‌ها روی کیفیت ساخت و ساز در ایران تاثیر گذاشته است اما برآورد دقیقی نداریم که این موضوع چقدر ساخت و ساز را متاثر کرده است و البته نظارت بر کیفیت ساخت و ساز را به صورت جدی پیگیری می کنیم.

مطالعه بیشتر: مطلب «معرفی یکی از خیابان‌های لوکس اصفهان، برای خرید خانه» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

قانون مالیات بر خانه های لوکس راه بهبود بازار مسکن

 پایه مالیاتی که برای خانه‌های لوکس پیش بینی شده است می‌تواند به نفع اقتصاد مسکن باشد، اما نرخ‌های موجود آن دردی از بازار مسکن دوا نمی‌کند.

مالیات بر خانه های لوکس

به گزارش «مجله ملکی دلتا» مهرماه سال جاری پس از تعلل و کم‌کاری دولت گذشته، جزئیات آیین‌نامه مالیات بر خانه های لوکس که در قانون بودجه امسال نیز آمده است، به تصویب هیات دولت رسید.

واحد‌های مسکونی و باغ ویلا‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان، مشمول مالیات بر خانه‌های گران قیمت می‌شوند؛ اما به نظر می‌رسد نرخ‌های وضع شده این مالیات تاثیر قابل توجهی نمی‌تواند نه بر بازار مسکن و نه در بخش درآمد‌های دولت بگذارد.

اگر مالکان خانه‌های لوکس تا پایان بهمن امسال مالیات متعلقه را پرداخت نکنند، سازمان امور مالیاتی می‌تواند رأسا اقدام به وصول آن کند. سازمان ثبت اسناد از انتقال سند و جابه‌جایی واحد‌های لوکس مشمول مالیات در صورت عدم پرداخت آن، ممانعت خواهد کرد.

نرخ‌ مالیات خانه های لوکس چقدر است؟

در حقیقت وصول مالیات بر خانه های لوکس در راستای بهبود شاخص ضریب جینی و کاهش فاصله طبقاتی و نابرابری میان بخش‌های ارزان و گرانقیمت کلانشهرهاست؛ بنابراین با توجه به فاصله قابل توجه قیمت مسکن در نقاط گرانقیمت پایتخت و دیگر کلانشهر‌ها با مناطق ارزان‌تر، می‌توان این شکاف را با نرخ‌های مالیاتی بازدارنده‌تری جبران کرد.

با آنکه این پایه مالیاتی می‌تواند به نفع اقتصاد مسکن باشد، اما نرخ‌های موجود از چند جهت دردی از بازار مسکن دوا نمی‌کند. با این حال نرخ‌های مالیاتی خانه های لوکس به شرح زیر است:

تا ۱۰ میلیارد تومان، نرخ صفر
۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان، یک‌دهم درصد
۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تومان، ۲دهم درصد
۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تومان، ۳دهم درصد
۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تومان، ۴دهم درصد
نسبت به مازاد بر ۶۰ میلیارد تومان، نیم درصد

پیشنهاد مطالعه: مطلب «انتقاد به خلاء تسهیلات در بخش ساخت‌وساز» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

مجردها هم می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟

 ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن از امروز به مدت حداقل یک ماه در ۳۱ استان کشور آغاز می‌شود.

مسکن مهر پردیس

18به گزارش «مجله ملکی دلتا»، قانون جهش تولید مسکن ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ به تصویب مجلس و ۳ شهریور ۱۴۰۰ به تایید شورای نگهبان رسید و چندی پیش رئیس جمهور این قانون را برای اجرا به وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.

پس از برگزاری جلسات متعدد در خصوص طرح جهش تولید مسکن، ثبت‌نام متقاضیان مسکن در این طرح از امروز ۲۸ مهر ۱۴۰۰ در سامانه (ثمن) saman.mrud.ir آغاز می‌شود. حداقل یک ماه برای ثبت نام در سامانه در هر مرحله از طرح جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده است تا همه افراد واجد شرایط بدون دغدغه و محدودیت زمانی ثبت نام خود را انجام دهند.

ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن

شرایط ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن

ثبت نام در این طرح همانند گذشته با شروطی همراه است. تمام شرایط در طرح‌های قبلی را داراست که شروط اصلی برای متقاضیان به شرح ذیل است:

  • ۱-فرم ج سبز (عدم استفاده از امکانات دولتی و یارانه‌ای زمین و مسکن و تسهیلات)
  • ۲-نداشتن مالکیت خصوصی
  • ۳- تأهل و یا سرپرست خانوار بودن
  • ۴-داشتن سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضای مسکن

در این طرح خانم‌ها با سن بالای ۳۵ سال مجرد به عنوان سرپرست در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند ثبت‌نام کند. هنوز برای آقایان مجرد سقف سنی در نظر گرفته نشده، ولی پیشنهاد شده حداقل سنی ۴۰ سال برای مردان مجرد نیز در نظر گرفته شود.

طی چهار سال، قرار است که ۴ میلیون واحد مسکونی در قالب طرح جهش تولید مسکن ساخته شود. برای تحقق ساخت این تعداد واحد در سال، اول ساخت تعداد بیشتری واحد آغاز می‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «چطور برای مسکن ارزان ثبت‌نام کنیم؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 صفحه بعد